Jesteś tutaj: GłównaKwiaty w ogrodzieByliny o dużych liściach
 • Kampania sprawozdawczo-wyborcza w ROD

  W 2015 roku kończy się kadencja organów PZD na wszystkich szczeblach organizacyjnych, w tym na szczeblach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

   

  więcej...

 • Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazdu Delegatów PZD

  23 października 2014r. w Warszawie odbył się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Zjazd otworzył nowy rozdział dla działkowców, ogrodów i Związku.

   

  więcej...

 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

W skrócie

Wycieki z pnia drzew

Wycieki z pnia drzew lub konarów gęstej bursztynowej masy to rak bakteryjny drzew owocowych. Najczęściej atakuje czereśnie i wiśnie oraz morele i brzoskwinie. Pierwsze objawy widoczne są podczas kwitnienia – następuje brunatnienie i zamieranie kwiatów. Następnie bakterie wnikają do gałęzi, na korze powstają plamy, w ich miejscu tkanka pęka, zamiera odsłaniając drzewo.
W końcu dochodzi do zamierania gałęzi i konarów. Porażone pędy należy wycinać, a rany smarować maścią ochronną. Zwalczanie chemiczne Miedzianem Extra 350 EC lub Miedzianem 50 WP w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Byliny o dużych liściach

Na zmieniającej się rabacie wraz z pojawianiem się kwiatów i ich przekwitaniem nie powinno zabraknąć roślin o atrakcyjnych, dużych liściach. Ozdobne przez cały sezon wegetacyjny, stanowią stały niezmienny element zestawień roślinnych w ogrodach.

Częste bywalczynie ogrodów.
Ważne miejsce w ogrodach zajmują rodgersje (Rodgersia) pochodzące ze wschodniej Azji. Należą do okazałych, długowiecznych bylin kłączowych. Silnie rozrastają się w olbrzymie, ponadmetrowe, obficie kwitnące kępy. Dobrze rosną na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, w miejscach osłoniętych przed zimnymi, wysuszającym wiatrami. Najodpowiedniejsze jest dla nich stanowisko półcieniste (nie należy sadzić ich jednak pod koronami drzew o silnym i płytkim systemie korzeniowym). Przy dostatecznej wilgotności podłoża rozrastają się także w słońcu. Bardzo efektownie wyglądają w większych kępach na skraju zadrzewień oraz nad brzegami wód (rodgersja stopolistna). Nadają się również na rabaty bylinowe i jako solitery. Ciekawie prezentują się w towarzystwie dużych paproci, funkii (Hosta), bergenii (Bergenia), tiarelli (Tiarella) a także różaneczników (Rhododendron). Dobrym tłem dla nich mogą być trawnik albo niskie rośliny okrywowe takie jak pragnia (Waldsteinia),jasnota (Lamium), gajowiec żółty (Lamium galeobdolon) czy miodunki (Pulmonaria). Rodgersje oprócz liści mają również bardzo dekoracyjne wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych, gwiazdkowatych kwiatów barwy białej, kremowej lub różowej, które rozwijają się latem. Spośród sześciu gatunków tego rodzaju na uwagę zasługują:

 

Rodgersja pierzasta - ma liście ciemnozielone, błyszczące, silnie unerwione. Są to liście dłoniaste długości do 90 cm. Rodgersja stopolistna - ma dłoniaste liście, które jako młode mają barwę brązowawą, następnie stają się błyszczące i zielone a jesienią przebarwiają się na brunatnoczerwono. Rodgersja bzolistna - ma liście pierzaste, matowe i jasnozielone.

Do bardzo cennych bylin należy brunnera wielkolistna. Jest długowieczną byliną pochodzącą z Kaukazu. Ma ozdobne liście i pachnące kwiaty podobne do niezapominajek (dlatego nazywana jest kaukaską niezapominajką) rozwijające się od maja do czerwca. Liście odziomkowe wyrastające wprost z czarnych, grubych korzeni są duże i różnią się wyraźnie od liści łodygowych, które są siedzące i znacznie mniejsze. Bylina ta dorasta do 30-40 cm wysokości. Dobrze czuje się na stanowisku półcienistym na dość żyznej, próchnicznej i wilgotnej glebie. Brunnera interesująco wygląda na rabacie w towarzystwie omiega , pierwiosnka, paproci np. języcznika zwyczajnego, podrzenia żebrowca, bordowo listnych odmian dąbrówki.

Znanym i bardzo często sadzonym na działkach rodzajem jest języczka (Ligularia). Ta okazała bylina, po chodząca ze wschodniej Azji charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi i złocistożółtymi lub pomarańczowymi kwiatostanami. Języczki najlepiej nadają się do uprawy w miejscach cienistych i wilgotnych szczególnie nad wodą. Lubią gleby żyzne, próchniczne, stale wilgotne. Źle znoszą suszę, reagują wtedy więdnięciem, szybko jednak potrafią się podnieść, jeśli zostaną podlane. Można je sadzić w większych grupach na zasłoniętej przed słońcem rabacie. Efektownie jest zestawiać języczki z roślinami o interesujących liściach, np. misternie wcinanych jak u paproci, kokoryczy i epimedium lub pstrych, jak u miodunek, brunnery, i funkii. Liście języczek są także efektownym tłem dla kwiatów tawułek, zawilców, pluskwicy i jarzmianki.

Gatunki mniej znane.
Jednym z najbardziej ciekawych i oryginalnych rodzajów o ozdobnych liściach jest ciemiężyca. Znanych jest 25 gatunków pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jako rośliny ozdobne uprawia się przede wszystkim nasze rodzime gatunki, znajdujące się pod całkowitą ochroną - ciemiężycę białą i czarną. Są to wysokie rośliny, dorastające nawet do 2 m, o charakterystycznych, szerokolancetowatych liściach, intensywnej, jasnozielonej barwy. Szczególną ich ozdobą jest wyraźne żebrowanie. Latem u starszych osobników (około dziesięcioletnich), na wysokich, wzniesionych pędach pojawiają się liczne, nieduże kwiaty. W zależności od gatunku mogą być zielonkawobiałej lub ciemnobrązowej barwy. Zebrane w wiechy kwiaty mają średnicę 1,5-2 cm.

W uprawie spotyka się także północnoamerykańską ciemiężycę zieloną o zielonych kwiatach. Okazałe i efektowne ciemiężyce dobrze czują się na żyznych, wilgotnych glebach i słonecznych stanowiskach. W miejscach cienistych często są atakowane przez ślimaki. Są to rośliny długowieczne, kłącza tych roślin dożywają nawet 100 lat. Całe rośliny są trujące, ale też stosowane w lecznictwie przeciwko pasożytom skórnym i w chorobach żołądka. Ciemiężyce najlepiej eksponować jako rośliny soliterowe, przyciągające wzrok, zwłaszcza nad wodą, gdzie rosną najlepiej. Można je wtedy komponować z niskimi bylinami okrywowymi lub skalnymi, kwitnącymi wiosną.

Do mało rozpowszechnionych a jednych z najwyższych bylin należą makleja drobnoowocowa i sercowata znane pod nazwą bokkonia lub obrzan. Rośliny tych azjatyckich gatunków wyrastają do 2,5 m wysokości i mają sztywne grube łodygi, w dolnej części gęsto ulistnione. Liście są w zarysie okrągłosercowate, średnicy do 25 cm o zaokrąglonych, ząbkowanych klapach i wydatnym unerwieniu. Z wierzchu są niebieskozielone, a od spodu biało omszone, dzięki czemu szczególnie efektownie wyglądają przy podmuchach wiatru. Byliny te tworzą również dekoracyjne duże, lekkie, wiechowate kwiatostany złożone z wielu drobnych, różowobrązowawych kwiatów z licznymi pręcikami, które nadają im puszystość. Makleja rozrasta się silnie za pomocą rozłogów korzeniowych i może być ekspansywna. Szczególnie szybko rozrasta się na lekkiej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Sadzić należy ją na stanowisku słonecznym, gdyż w cieniu może się pokładać. Odpowiednia jest do sadzenia pojedynczo lub po kilka w miejscach, gdzie może swobodnie rozrastać się, a więc w parkach i dużych ogrodach. Interesująco wygląda wśród ozdobnych traw a także na dużych rabatach bylinowych.

dr Regina Dębicz, dr Katarzyna Strzelecka – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – „Działkowiec”
... ... ...