Jesteś tutaj: GłównaUprawiamy warzywaPomidory pod osłonami

 

uprawiamy warzywa

W skrócie

Wełnowce

Szkodnik ten atakuje przede wszystkim palmy, kaktusy, storczyki, azalie, diffenbahie, oleandry, krotony, wilczomlecze. Szczególnie korzystne warunki do jego rozwoju są zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wełnowce żerują wysysając soki rośliny. Jeśli szkodnik rozprzestrzenił się stosujemy zwalczanie chemiczne najlepiej środkiem ProAgro AE 100 SL lub Mospilanem 20 SP. Roślinę opryskujemy dwukrotnie najlepiej co 14 dni.

Estragon - zastosowanie

Estragon - w staropolskiej kuchni używany do kiszonych i marynowanych warzyw. Ma delikatny, aromatyczny smak. Bardzo wartościowe są szczególnie świeże listki, które posiekane dodaje się do ugotowanego rosołu, kartoflanki, zup rybnych. Bardzo dobrze komponuje się z wszelkimi potrawami rybnymi. Bardzo często dodaje się też estragon do różnego rodzaju sosów, szczególnie białych i winegret. Używa się go do potraw z warzyw o mało wyrazistym smaku, jak cukinia, ogórek czy bakłażan. Dodaje smaku potrawkom z cielęciny i drobiu, z mięsa mielonego i duszonego.

Pomidory pod osłonami

Dobry przedplon dla pomidorów to: fasola szparagowa (wysoka), rzodkiewka, sałata, kapusta wczesna, cebula dymka. Nie można natomiast uprawiać pomidorów po papryce lub oberżynie. Przed rozpoczęciem uprawy należy starannie przygotować glebę, przekopując ją na głębokość 30-60 cm, najlepiej jesienią, a w ostateczności bardzo wczesną wiosną. Co dwa lata dobrze jest zasilić glebę (jesienią) przefermentowanym obornikiem w dawce 3-4 kg/m2 lub kompostem 5-6 kg/m2 (wiosną). Starajmy się również uzupełnić zawartość podstawowych składników mineralnych w glebie, najlepiej na podstawie analizy chemicznej. Z nawozów fosforowych można zastosować: superfosfat potrójny lub mączki fosforytowe. Dobrym źródłem potasu jest siarczan potasu, a magnez można uzupełnić siarczanem magnezu. Bardzo ważny jest również odpowiedni odczyn gleby, czyli pH 5,5-6,5.

 

Sadzenie rozsady.
Termin sadzenia pomidorów zależy od warunków pogodowych. Wczesną i ciepłą wiosną (temperatura w dzień 13-18°C, nocą 13-15°) pomidory pod osłonami można sadzie już około 20 kwietnia, a gdy jest chłodno - na początku maja. Zawsze jednak pamiętajmy o zahartowaniu roślin przed sadzeniem. Taka rozsada lepiej znosi nocne spadki temperatury i szybciej się przyjmuje. Hartowanie polega na ograniczeniu podlewania i intensywnym wietrzeniu roślin przez kilka kolejnych dni. W ciepłe, słoneczne dni (15-16°C) wystawia się je na balkon czy taras

Jakość rozsady.
Pomyślność uprawy pomidora zależy w dużej mierze od jakości rozsady. Korzystniej jest zakupić gotową rozsadę w wyspecjalizowanym gospodarstwie, niż trudzić się z jej produkcją w warunkach domowych, tym bardziej że do uprawy wiosennej istnieje konieczność jej doświetlania, a nie jest to łatwe.

Dobra rozsada pomidora powinna być krępa, niezwiędnięta, z gęsto osadzonymi 5-8 liśćmi, o żywym, zielonym kolorze i z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym. Zwracamy uwagę na to, czy na liściach nie ma śladów zerowania szkodników (np. mączlik szklarniowy) lub zaburzeń w wybawieniu liści, świadczących o błędach w nawożeniu rozsady (np. jasnozielone liście - rośliny niedożywione, ciemnozielone z fioletowymi smugami na łodyżkach - niedobór fosforu), które można skorygować w dalszej uprawie, ale rozsada taka gorzej się przyjmuje, częściej choruje i później plonuje. Najlepsza jest rozsada w doniczkach. Godna polecenia jest też rozsada w cylindrach z PCW, nie ustępuje ona jakością rozsadzie doniczkowej, a jednocześnie znacznie przyśpiesza czynność sadzenia roślin w szklarni lub tunelu. Sadzi się ją razem z cylindrem, bezpośrednio do gruntu, lub ustawia na odpowiednio przygotowanych workach z podłożem, bądź na stolach. Można wykorzystywać także rozsadę z wielodoniczek (palet rozsadowych), uważając jednak, by rośliny nie byty przerośnięte. Najlepiej, gdy są w fazie 4-5 liści, gdyż rozsada w wielodoniczkach szybko się starzeje, a rośliny takie później gorzej plonują.

Najpopularniejszą metodą w działkowych szklarniach i tunelach jest uprawa bezpośrednio w gruncie. Można ją bezpiecznie stosować, gdy mamy pewność, że w glebie nie występują patogeny chorobotwórcze, co w dużej mierze zapewnia stosowanie odpowiedniego zmianowania. Przy tym sposobie uprawy rozsadę z całą bryłą korzeniową sadzi się do gleby na głębokość nieco większą, niż rosła w doniczce, bądź rośliny w cylindrach ustawia się na powierzchni wzruszonej gleby. Można zastosować system rzędowy, w którym rzędy roślin są oddalone od siebie o 50-60 cm. Odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 35-50 cm. Rozstawa zależy od odmiany oraz sposobu prowadzenia roślin. Odmiany samokończące o słabszym wzroście sadzimy gęściej, co 35 cm, odmiany wysoko rosnące prowadzone na jeden pęd, co 40 cm, a prowadzone na dwa pędy, co 50 cm. Optymalna liczba roślin na 1 m2 to 3-4 sztuki. W szklarni rzędy wyznacza się w kierunku: północ-południe, by był dostęp światła do wszystkich roślin. W tunelach z uwagi na wietrzenie drzwiami, kierunek rzędów jest równoległy do osi tunelu.

Przed sadzeniem rozsada musi być obficie podlana, co ułatwia wyjmowanie bryły z doniczek. Po posadzeniu rośliny także podlewamy. Później przez kilka kolejnych dni podlewanie ogranicza się, aby pomidory dobrze się ukorzeniły. Aby polepszyć warunki cieplne w szklarni lub tunelu, pomidory można uprawiać na podwyższonych zagonach [wysokość 20-25 cm), na balotach słomy lub w workach foliowych, wypełnionych odpowiednio nawiezionym substratem torfowym (można kupić gotowe worki z takim substratem, co bardzo ułatwia uprawę). W workach w specjalnie wycięte otwory sadzi się rozsadę w cylindrach. Warunki cieplne, a także wilgotnościowe, można poprawić, stosując ściółkowanie gleby: folią czarną, folią biało-czarną (strona biała na wierzchu), agrowłókniną, słomą, sieczką, torfem. Folia dodatkowo poprawia warunki fitosanitarne, gdyż izoluje rośliny od gleby (gdy jest zakażona).

Pielęgnacja roślin.
Pomidory wymagają podpór, dlatego prowadzi się je przy pionowych sznurach zaczepionych do konstrukcji szklarni lub tunelu. Rośliny należy przywiązać do sznurków zaraz po posadzeniu i w miarę wzrostu okręcać wokół nich pędy. Znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu (rośliny nie łamią się, oraz nie są ranione przez sznurek) są plastikowe zapinki. Gdy konstrukcja tunelu jest zbyt słaba, aby umocować sznury, pomidory można przywiązywać do tradycyjnych palików o wys. 150-160 cm. Pomidory prowadzi się na jeden pęd, rzadziej na dwa pędy, oznacza to, że wszystkie pędy boczne wyrastające z kątów liści należy wyłamywać, gdy mają 2-3 cm. Gdy owoce na pierwszym gronie osiągną wielkość orzecha włoskiego, usuwa się dolne liście, co przyśpiesza dojrzewanie owoców i poprawia zdrowotność roślin. Najpierw usuwa się liście stare i porażone. Jednorazowo z rośliny nie można usunąć więcej niż 3-4 liście. Zabieg ten wykonuje się systematycznie w miarę dorastania kolejnych gron.

Pomidor jest rośliną samopylną, jednak w niesprzyjających warunkach termicznych (< 15°C i >30°C lub przy zbyt niskiej wilgotności powietrza (<50%) bardzo słabo wiąże owoce. Wtedy zaleca się hormonizację kwiatów Betoksonem R (5 ml/l wody) lub Betoksonem Super (3 ml/l wody), maczając całe kwitnące grona w przygotowanym roztworze. Coraz częściej do zapylania stosuje się specjalnie hodowane do tego celu trzmiele, które wstawia się w kartonowym uliku do szklarni lub tunelu z pomidorami na cały sezon uprawy. W okresie intensywnego wzrostu roślin, a także wiązania owoców pomidor wymaga dodatkowego zasilenia nawozem azotowym. Korzystnie jest stosować saletrę wapniową, która jest skuteczna przy zapobieganiu i zwalczaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej. Jednorazowa dawka nie powinna być większa niż 8-10 g na jedną roślinę. Zasilanie to może być prowadzone także w formie dolistnej, np. 0,5-1% roztwór saletry wapniowej z dodatkiem 30-50 g superfosfatu potrójnego na 101 roztworu. Dobre efekty nawozowe i ochronne daje też zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, np. Ekolistu. Pomidory są bardzo wrażliwe zarówno na niedobór, jak i nadmiar wilgoci w glebie. Nawadnianie powinno być prowadzone co 2-3 dni w dawkach 10-15 l/m2. Trzeba przy tym uważać, by nie zwilżać roślin, dzięki czemu są one w mniejszym stopniu narażone na rozwój chorób grzybowych. Bardzo wygodne jest użycie kropelkowego systemu nawadniania.

mgr Teresa Sabat, IW w Skierniewicach – „Działkowiec”
Więcej w tej kategorii: « Pomidory w gruncie Rabarbar »
... ... ...