GłównaBiokalendarz

Biokalendarz

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kalendarz biodynamiczny

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na miesiąc styczeń 2018 rok

Zimą również warto zagadać do ogrodu, chociażby po to, aby sprawdzić zabezpieczenia na roślinach..

Zima to okres odpoczynku od prac w ogrodzie. Warto jednak zaglądać do ogrodu, aby sprawdzić w jakim jest stanie. Jeśli przechowujemy warzywa w piwnicy, to bardzo ważne jest systematyczne ich przeglądanie. Najgroźniejsze dla nich jest przemarznięcie. W dni z dodatnią temperaturą dobrze jest nieco przewietrzyć piwnicę, ale potem dokładnie okryć warzywa i ściśle zamknąć piwnicę na dni mrozów.

Jeżeli jesienią zebraliśmy korzenie cykorii sałatowej, to w zimie można rozpocząć pędzenie główek liściowych. Korzenie cykorii umieszczamy w donicach lub skrzynkach wypełnionych piaskiem wymieszanym z torfem. Pędzenie trwa około 4 tygodni w temperaturze pokojowej, przy dużej wilgotności podłoża i otaczającego powietrza, dlatego pojemnik z cykorią powinien być dokładnie przykryty. Ponadto pokrywa powinna nie przepuszczać światła. W takich warunkach otrzymamy ładnie wybielone, delikatne liście. Najlepszy efekt osiągniemy nastawiając cykorię do pędzenia w dniach „liściowych" w czasie „wznoszenia" księżyca.

 

Zimą należy od czasu do czasu skontrolować okrycie wrażliwych roślin wieloletnich. Jeżeli gleba jeszcze dostatecznie nie zamarzła, to trzeba podlać rośliny zimozielone np. tuje, czy trawy ozdobne, ponieważ zimą  mogą uschnąć po zamarznięciu gleby, przy braku wody w obrębie korzeni. Jeśli jesteśmy zbyt niecierpliwi, to można zacząć przycinać żywopłoty, najlepiej w dni „liścia".

W pierwszej połowie stycznia można rozpocząć bielenie pni drzew owocowych, aby mniej się nagrzewały w słońcu. Pobielenie chroni korę przed pękaniem i pojawianiem się ran zgorzelinowych.  Do zwiększenia przyczepności farby należy dodać nieco gliny lub kleik z ugotowanej mąki pszennej. Przygotowanym roztworem wapna malujemy pnie grubą warstwą, aby nie została szybko zmyta przez padające deszcze. W słoneczne dni dokładnie należy dokładnie przejrzeć pnie i gałęzie drzew, czy nie ma na nich jaj i kokonów szkodników. Jeśli są, to zdrapujemy je drucianą szczotką do jakiegoś pojemnika, w celu ich zniszczenia.

W styczniu można rozpocząć cięcie krzewów owocowych odpornych na mróz, czyli porzeczki czerwonej i agrestu. Dobrze jest wykonywać te zabiegi w dniach „owocu.

Rośliny ozdobne - niecierpek waleriana, lobelia, rudbekia itp. wysiewamy w domu do doniczek i ustawiamy w temperaturze około 18 stopni C. Najlepiej wysiać w dniach „kwiatowych".


W przypadku dużych opadów śniegu, odśnieżając chodnik i podjazd pamiętaj, aby nie zgarniać całego śniegu na trawnik. Zalegający śnieg blokuje dostęp tlenu do trawnika, co jest powodem zgnilizny pośniegowej. W związku z tym warto usunięty ze ścieżki śnieg zgarnąć dalej pod drzewa, które dzięki temu będą miały więcej wilgoci. Jeśli jednak w tej chwili nie masz możliwości zabrania śniegu z trawnika, to nie szkodzi. Bylebyś zrobił to do połowy lutego.

 

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Kup kalendarz

 

Więcej w tej kategorii: « Co to jest PZD