GłównaBiokalendarz

Biokalendarz

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kalendarz biodynamiczny ROD Krzekowo

 

Kalendarz na wrzesień 2018 rok

Wrzesień jest jeszcze miesiącem obfitych zbiorów, ale już powinniśmy myśleć o przygotowaniu do zimy.

Rozpoczynamy zbiory wszelkich warzyw, które jeszcze znajdują się w ogrodzie. W dni „owocowe" zbieramy suche nasiona fasoli, bobu, soi. Zbiory ziemniaków, selerów i buraków ćwikłowych wykonujemy w dniach „korzenia" i przy „opadającym" księżycu.

We wrześniu mogą pojawić się pierwsze przymrozki dlatego należy zebrać warzywa ciepłolubne jak ogórki, dynie, pomidory, paprykę, oberżynę, fasolę. Do nowych nasadzeń dzielimy karpy rabarbaru, kępy szczypiorku oraz cebuli siedmiolatki. Jeśli mamy kapustę brukselską, to należy ogłowić rosnące rośliny. Wtedy nastąpi lepszy rozrost kapustek na łodydze.
Możemy w tym miesiącu wysiać rzodkiewkę w dniach „korzenia" i sałatę zimową w dniach „liścia".

W tym miesiącu przygotowujemy glebę do jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych. Pierwszym zabiegiem będzie odchwaszczenie gleby, szczególnie z chwastów wieloletnich, głównie z perzu. Następnie przekopujemy i nawozimy glebę obornikiem lub kompostem. Zabiegi te, jak i samo sadzenie dobrze jest wykonać w dniach „owocowych" ale przy „opadającym" księżycu.
Z drzew owocowych zbieramy jabłka, grusze, śliwy w dniach „owocowych". W przypadku zbioru i przetwarzania wszelkich owoców, zaleca się unikać okresów niekorzystnych oraz dni „liściowych". Dotyczy to także przerabiania owoców na soki, galaretki, marmolady oraz kiszenia kapusty lub innych warzyw. Także w dniach niekorzystnych i „liściowych" trzeba zaprzestać zbierania kwiatów i liści na herbaty ziołowe, ponieważ zebrane w tym czasie mają gorszy aromat i są podatne na pleśnie.

Wrzesień to dobry miesiąc do rozmnażania poprzez sadzonki drzew iglastych. Do tego celu najlepiej nadają się młode jednoroczne wierzchołki gałęzi. Sadzonki ścinamy w dniach przy „wznoszącym" księżycu, a wysadzamy przy „opadającym".

Dni „kwiatowe" w „opadającym" księżycu wykorzystujemy do posadzenia na następny sezon cebulowych roślin ozdobnych. Narcyzy, tulipany, hiacynty, przebiśniegi wysadzamy po to, by dobrze ukorzeniły się przed zimą. Cebule dobrze jest umieścić w dostosowanych do tych roślin koszyczkach, ponieważ są one łakomym pokarmem dla nornic i polnych myszy.
Natomiast w dniach „kwiatu", ale przy „wznoszącym" księżycu należy wykopać do przechowania mieczyki, które w naszych warunkach klimatycznych pozostawione w ziemi przemarzają w okresie zimy.

 

 

 

Kalendarz biodynamiczny to vademecum naturalnej, zgodnej z rytmem przyrody, uprawy roślin, która prowadzi do wysokiej jakości plonów. Warzywa i owoce uzyskane metodą biodynamiczną wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem, barwą i aromatem, a przede wszystkim najwyższą wartością odżywczą, wyższą nawet od ekologicznych. Szczególnie polecane są dla dzieci, kobiet w ciąży, rekonwalescentów i osób dbających o zdrowie.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych kupując kalendarz biodynamiczny -  kliknij tutaj