GłównaBiokalendarz

Biokalendarz

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kalendarz biodynamiczny

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na miesiąc listopad 2017 rok

Wszystkie nie zajęte przez rośliny uprawne grządki, powinny zostać późną jesienią tuż przed przymrozkami przekopane na pełną głębokość szpadla, tak aby pozostawić glebę w grubych bryłach i silnie sfałdowaną. Bryły te rozsadzi mróz i na wiosnę rozpadną się na małe gruzełki.
Sfałdowana, zbrylona powierzchnia będzie bardziej podatna na strukturotwórcze działanie mrozu. Gleba powinna być kopana głęboko, ale w wąskie skiby. Jeżeli gleba jest pokryta roślinami, które mogą przezimować (oziminy, wieloletnie motylkowe, trawy), to darń trzeba całkowicie odwrócić o 180°, wtedy będzie szczelnie przylegała do dna i dzięki temu ulegnie obumarciu i zbutwieniu.
Dokładne odwrócenie ziemi jest konieczne. W przeciwnym wypadku roślina wieloletnia czy ozima na wiosnę „odbije" i zachwaści nam grządkę. Głębokie kopanie gleby w ogrodzie ekologicznym jest możliwe tylko w okresie jesiennym.
Zabieg ten niszczy życie mikrobiologiczne gleby, ponieważ te mikroorganizmy, które żyły na powierzchni zostają wrzucone w głąb gleby, a te które były w głębszych warstwach gleby, zostają wyrzucone na powierzchnie. Obie grupy w niekorzystnych dla siebie warunkach giną, ale aktywność organizmów glebowych jesienią i zimą nie jest potrzebna. Do wiosny zachwiany kopaniem układ mikroorganizmów zostanie odbudowany i gleba w pełni przygotuje się do współpracy z roślinami uprawnymi.

Niektóre krzewy i drzewa wymagają zabezpieczenia przed nadchodzącymi mrozami. Szczególnego zabezpieczenia wymagają róże. Niskopienne obsypujemy ziemią tworząc kopczyk nad szyjką korzeniową. Róże pnące trzeba przygiąć do ziemi i okryć bezpośrednio liśćmi lub słomą, które przygniatamy do podłoża ziemią.

Podobnie postępuje się z wrażliwą winoroślą. Przed zabezpieczeniem zimowym usuwamy tegorocznie owocujące łozy. Przycinanie należy wykonać w dniach „owocu" w okresie „opadania" księżyca.

Listopad jak sama nazwa wskazuje jest miesiącem opadłych liści. Powinniśmy je zbierać i umieścić w kompostowniku. Z liści otrzymuje się doskonały, wysokiej wartości kompost.

Na początku miesiąca jeszcze można sadzić iglaki. Niezależnie od gatunku najlepiej wykonać to w dniach „opadania" księżyca. Po posadzeniu należy usypać kopczyk wokół szyjki korzeniowej. Chroni on system korzeniowy przed przemrożeniem, zwłaszcza podczas silniejszych mrozów, podczas bezśnieżnej zimy.
Jesienią możemy większą uwagę poświęcić roślinom w mieszkaniu. Wywierają one wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zielona ściana roślin skuteczniej izoluje ludzi od szkodliwych dźwięków, niż najbardziej wymyślne ekrany akustyczne. Zaletą roślin doniczkowych jest poprawa mikroklimatu w mieszkaniu, wydzielając z liści spore ilości wody, zwiększają wilgotność powietrza. Szczególnie w sezonie grzewczym powietrze staje się bardzo suche. Poza tym wilgotne powietrze jest zjonizowane w większym stopniu ładunkami ujemnymi, które poprawiają nasze samopoczucie. Słuszne jest więc otaczanie się w domu dużą ilością paproci, które intensywnie transpirują duże ilości wody przez liście, a wobec tego jonizują powietrze.

 

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Kup kalendarz

 

Więcej w tej kategorii: « Co to jest PZD