GłównaDrzewa i krzewy owocoweMirabelka - smak dzieciństwa

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Mirabelka - smak dzieciństwa

  • czwartek, 11 styczeń 2018 10:26
  • Tekst:  "Działkowiec"

Małe śliweczki o żółtym lub czerwonawym kolorze kojarzą nam się z latem i okresem dzieciństwa. Stanowiły one surowiec do przygotowywania kompotów o charakterystycznym, kwaskowatym posmaku, który w upalne dni doskonale gasiły pragnienie. Rosły w starych ogrodach lub przy opuszczonych domostwach.

Były to najczęściej mirabelki, ale spotykało się też łudząco do nich podobne ałycze. Zarówno jedne, jak drugie maję kuliste lub lekko wydłużone owoce o niewielkich rozmiarach. Pojedynczy owoc waży 8 -20 g. Różnica między mirabelkę a ałyczą dotyczy głównie smaku, wielkości owoców oraz odchodzenia pestki od miąższu. Te pierwsze są smaczniejsze, nie tak kwaśne i cierpkie jak ałycza. Rodzą dorodniejsze owoce, a pestka łatwiej odchodzi od miąższu. Charakteryzują się także słabszym wzrostem drzew. Pędy są z reguły gołe, bez kolców tak charakterystycznych dla ałyczy. Różnica dotyczy również dojrzewania owoców. Ałycze dojrzewają znacznie wcześniej i szybko spadają z drzewa. Często spotyka się żółte kobierce z owoców pod krzewem lub drzewem rosnącym gdzieś w kącie. W czasie upalnej pogody bardzo szybko fermentują.

Odmiany
U mirabelek spotyka się odmiany o owocach dojrzewających od końca sierpnia do końca września. Jedną ze starszych jest ‘Mirabelka Flotowa’, była uprawiana już w XVIII w. Inną bardzo dobrze znaną jest ‘Mirabelka z Nancy’. Aktualnie spotyka się też mirabelki, których nazwy związane są z wyglądem owoców - np. ‘Mirabelka Żółta’. To samo zresztą dotyczy lokalnych typów ałyczy.

Ważne w uprawie
Mirabelki nie są trudne w uprawie, udają się na bardzo różnych stanowiskach, a ich drzewa są wytrzymałe na mróz.
Dobrze rosną na mniej zasobnych glebach, ale nie lubią zbyt suchych stanowisk.
Początkowo silny wzrost drzew osłabia się, gdy zaczynają owocować.
Plonowanie jest dosyć chimeryczne. W zależności od typu, może być coroczne albo mniej lub bardziej przemienne.

Największym problemem w uprawie mirabelek jest szarka -choroba wirusowa, doskonale znana w uprawie śliwy. Pamiętając o tym, trzeba zwracać uwagą na wszelkie zmiany wyglądu liści, zwłaszcza charakterystyczne pierścienie i bezzwłocznie usuwać porażone pędy.

dr Dorota Kruczyńska, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach - "Działkowiec"