Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Wełnowce

Szkodnik ten atakuje przede wszystkim palmy, kaktusy, storczyki, azalie, diffenbahie, oleandry, krotony, wilczomlecze. Szczególnie korzystne warunki do jego rozwoju są zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wełnowce żerują wysysając soki rośliny. Jeśli szkodnik rozprzestrzenił się stosujemy zwalczanie chemiczne najlepiej środkiem ProAgro AE 100 SL lub Mospilanem 20 SP. Roślinę opryskujemy dwukrotnie najlepiej co 14 dni.

Estragon - zastosowanie

Estragon - w staropolskiej kuchni używany do kiszonych i marynowanych warzyw. Ma delikatny, aromatyczny smak. Bardzo wartościowe są szczególnie świeże listki, które posiekane dodaje się do ugotowanego rosołu, kartoflanki, zup rybnych. Bardzo dobrze komponuje się z wszelkimi potrawami rybnymi. Bardzo często dodaje się też estragon do różnego rodzaju sosów, szczególnie białych i winegret. Używa się go do potraw z warzyw o mało wyrazistym smaku, jak cukinia, ogórek czy bakłażan. Dodaje smaku potrawkom z cielęciny i drobiu, z mięsa mielonego i duszonego.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na marzec 2015

Marzec to miesiąc w którym najczęściej rozpoczynamy prace na działce. Jednym z nich jest prześwietlanie koron drzew i krzewów.
Zabiegi te najlepiej wykonywać jest w dniach „owocu", przy „opadającym" Księżycu.

Ponieważ mimo wyjaśnień zawartych w kalendarzu z 2014 roku, ponownie napływają pytania działkowców o czas wznoszenia i czas opadania Księżyca wyjaśniamy, że okresy te nie mają nic wspólnego z kwadrami Księżyca. Księżyc krążący wokół Ziemi ukazuje się nam na różnym poziomie nad horyzontem. Gdy osiągnie najniższy krąg na horyzoncie, zaczyna od nowa zataczać coraz wyższy łuk na niebie. Jest to czas wznoszenia się Księżyca nad horyzontem. Wtedy w dłuższym okresie czasu jest widoczny i obserwujemy go jak unosi się coraz wyżej nad horyzontem. Rozszerza się też droga Księżyca na niebie. Punkt wschodu przesuwa się w kierunku północno-wschodnim, a punkt zachodu w kierunku północno-zachodnim. Księżyc w tym czasie może być w nowiu, I kwadrze czy w pełni i różny jego obraz obserwujemy w bezchmurne noce. Wznoszenie Księżyca nad horyzontem nie powinno być mylone z oświetleniem tarczy Księżyca przez stonce od nowiu do pełni.

W czasie wznoszenia się Księżyca, dochodzi do łatwiejszego i silniejszego napływu soków w roślinie. Roślina pobiera wodę z gleby i osmotycznie podnosi ją do nadziemnej części - łodyg i liści. Księżyc jej w tym pomaga. Przyciąganie Księżyca ułatwia ruch wody w roślinie. Im dłużej jest on nad horyzontem i wyżej, tym łatwiej i obficiej roślina podnosi wodę z korzeni do nadziemnych części. W czasie wznoszącego Księżyca obserwujemy szybszy wzrost nadziemnych części roślin.

Kiedy Księżyc osiągnie najwyższy punkt nad horyzontem, zaczyna się czas „opadania". Księżyc zatacza coraz niższe łuki nad horyzontem. Cięciwa tego łuku staje się coraz krótsza, czyli Księżyc krócej przebywa nad horyzontem. Oddziaływanie na roślinę z każdym dniem staje się słabsze i pobierana przez korzenie woda, jest transportowana do części nadziemnych w słabszym tempie. Czas „opadania" jest dobrym okresem przesadzania roślin. Rośliny w tym czasie dobrze się ukorzeniają, a impuls wynikający z chwili przesadzania, można wzmocnić wybierając na przykład dla roślin liściowych - dni „liścia", dla roślin korzeniowych - dni „korzenia", a dla owocowych - dni „owocu".

W marcu wysiewamy w skrzynkach w dni „korzeniowe" nasiona selera i pora.
Wczesne odmiany kapusty, kalafiora czy kalarepy siejemy w skrzynkach w dniach „liściowych".
Należy unikać siewu nasion oraz przecinki drzew czy krzewów w dniach niekorzystnych.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(504 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...