Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

 • Przewodnik po nowej ustawie

  Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych Parlament miał 18 miesięcy na uchwalenie nowego prawa dla działkowców. Brak nowej ustawy oznaczałby bowiem utratę mocy przepisów...

   

  więcej...

W skrócie

Wycieki z pnia drzew

Wycieki z pnia drzew lub konarów gęstej bursztynowej masy to rak bakteryjny drzew owocowych. Najczęściej atakuje czereśnie i wiśnie oraz morele i brzoskwinie. Pierwsze objawy widoczne są podczas kwitnienia – następuje brunatnienie i zamieranie kwiatów. Następnie bakterie wnikają do gałęzi, na korze powstają plamy, w ich miejscu tkanka pęka, zamiera odsłaniając drzewo.
W końcu dochodzi do zamierania gałęzi i konarów. Porażone pędy należy wycinać, a rany smarować maścią ochronną. Zwalczanie chemiczne Miedzianem Extra 350 EC lub Miedzianem 50 WP w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści.

Szałwia - zastosowanie

Szałwia - dzięki bardzo intensywnemu aromatowi dodawana jest do potraw w celu zagłuszenia ich naturalnego zapachu. Bardzo często liśćmi nacierana jest baranina albo świeże ryby morskie. Dodaje się ją również do wątróbki, szaszłyków, drobiu i mięs grillowanych. Świeżymi listkami szałwii można posypać sałatkę pomidorową, czy potrawy z warzyw strączkowych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na październik 2014

W tym miesiącu kończymy zbiór ostatnich warzyw korzeniowych i późnej kapusty oraz zimowych odmian jabłek. Marchew, pietruszkę wykopujemy w dniach „korzenia", a najlepiej w dniach „korzenia" w „opadającym" Księżycu:

Kapustę zbieramy w dniach „kwiatu", przy „wznoszącym" się Księżycu. Natomiast jabłka zrywamy w dniach „owocu". Najdłużej przechowywać się będą jabłka zerwane w dniach „owocu", przy „wznoszącym" się Księżycu.

Drzewka i krzewy owocowe sadzimy w dniach „owocu" przy „opadającym" Księżycu. Kupując drzewko lub krzew owocowy wybierajmy takie, które ma prawidłowo ukształtowaną koronę, złożoną z silnych i zdrowych pędów. Zwracajmy też uwagę na korzenie, czy nie są uszkodzone, przesuszone i porażone przez choroby. Kupujmy wyłącznie drzewka szczepione na podkładkach karłowych. Niestety rzadko spotykamy w sklepach ogrodniczych drzewka karłowe. Natomiast jest wiele drzewek silnie rosnących, które zasłonią nam całą działkę, a zbiór owoców będzie wymagał zdolności ekwilibrystycznych i będzie niebezpieczny.

Szkółkarze idą na „łatwiznę", ponieważ podkładki silnie rosnące są powszechne, a szczepienia łatwo się przyjmują, dlatego proponują drzewka nie nadające się na działki. Inną zaletą drzewek karłowych jest to, że wcześnie wchodzą w okres owocowania i obficie plonują. Natomiast drzewka silnie rosnące najpierw długo rosną i później wchodzą w czas owocowania.
Kupując drzewka karłowe wybierajmy odmiany odporne, a co najmniej tolerancyjne na choroby. Najczęstszymi chorobami jabłoni są parch jabłoni i mączniak jabłoni. Odmiany jabłoni odporne na te choroby i smaczne to: Ariva, Early Freegold, Elstar, Enterprise, Fiorina, Jerseymac, Oliwka Żółta, Pi-ros, Priam, Prima, Primula, Rebelia, Renora, Rubinola, Topaz, Vesna.

Odmiany grusz mało wrażliwe na parcha gruszy to: Carola, Konferencja, Komisówka, Lipcówka Kolorowa, Lukasówka, Trewinka.

Najgroźniejszą chorobą śliw jest szarka. Niestety nie ma odmian odpornych na tę chorobę wirusową. Można tylko polecać odmiany mało wrażliwe, takie jak: Brzoskwiniowa, Cacanska Lepotica, Cacan-ska Najbolja, Herman, Jojo, Opal, Ruth Gerstetter, Sanctus Hubertus, Stanley, Węgierka Wczesna, Valjevka.

Dobre odmiany czereśni, ale na karłowych podkładkach to: Burłat, Dónissena Żółta, Kordia, Karesova, Regina, Rivan, Sam, Summit, Ulster, Van, Stella, Lapins, Newstar, Sunburst, Sweetheart. Polecane odmiany wiśni to: Granat, Graniasta, Książęca, Lucyna, Nana. Sabina.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(389 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...