Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Watahy dzików atakują...

  Problem dzików występuje w Szczecinie nie od dziś. Obecnie zmagają się z nim przede wszystkim mieszkańcy północnych i zachodnich rejonów naszego miasta. Od września problem wizyt tych zwierząt bardzo się nasilił.

   

  więcej...

 • Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazdu Delegatów PZD

  23 października 2014r. w Warszawie odbył się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Zjazd otworzył nowy rozdział dla działkowców, ogrodów i Związku.

   

  więcej...

 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

W skrócie

Dojrzewanie czosnku

Termin sadzenia wpływa na termin zbioru. Czosnek sadzony jesienią zaczyna dojrzewać na początku lipca, zaś sadzony wiosną około miesiąca późnej.Trochę wcześniej zbiera się czosnek wytwarzający kwiatostany. Optymalny termin zbioru tego czosnku jest wówczas, gdy około połowa liści jest zaschnięta.
Oznaką właściwego terminu zbioru u czosnku, który nie tworzy kwiatostanów, jest załamywanie się głąbiku (dolnej części łodygi). Główki czosnku powinny być dobrze osłonięte łuskami, poszczególne ząbki muszą się dobrze trzymać w główce, ścisło. Jeśli dopuścimy do całkowitego zaschnięcia roślin, to czosnek wtórnie się ukorzeni, a główki rozsypią się na poszczególne ząbki. Taki czosnek po wykopaniu źle się przechowuje i lepiej go użytkować na bieżąco. Czosnek zbiera się w czasie suchej, słonecznej pogody, przez 3 - 4 dni dosusza się go na zagonie, a dalsze dosuszanie (w warkoczach) następuje już w przewiewnym pomieszczeniu.

Tymianek - zastosowanie

Tymianek - ma silny aromat i ostry smak. Szczególnie dobrze nadaje się do przyprawiania zup z roślin strączkowych, kartoflanki i zupy rybnej. Jest doskonały do pieczeni z drobiu i wołowej oraz wszelkich mięs duszonych. Posypane nim ryby przed pieczeniem łub smażeniem bardzo zyskują na i smaku.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na listopad 2014

Listopad to miesiąc kończenia prac polowych i przygotowania działki do zimowego snu. Jeszcze w pierwszej połowie miesiąca, jeśli ziemia nie jest zamarznięta, sadzimy drzewka i krzewy owocowe. Należy zasadzić je w dniach „owocu". Najlepiej byłoby wykonać tę czynność w trakcie „opadania" Księżyca. Jednak okres ten w listopadzie zaczyna się dopiero w drugiej dekadzie miesiąca - od 10 do 23.

Jeżeli mamy na działce trawnik, to w listopadzie należy go dokładnie przegrabić, usuwając opadłe liście, które powodują gnicie trawy, a na wiosnę powstaną w tych miejscach gołe place. Można trawnik zasilić dobrze rozłożonym, najlepiej sproszkowanym kompostem. Nawożenie wykonujemy w dniach „liścia, najlepiej w okresie „opadającego" Księżyca.

W listopadzie jeśli pogoda dopisze, to należy wolne od roślin grządki, czy miejsca pod wiosenne sadzenie drzew, krzewów lub bylin - przekopać. Żeby gleba była wiosną w dobrej strukturze, to dobrze jest po przekopaniu rozsypać po powierzchni dojrzały kompost. Glebę przekopujemy za pomocą szpadla, tak układając sztychy, by gleba jak najbardziej wysztorcowana. Wtedy w powstałych zagłębieniach będzie gromadził się śnieg, a duża powierzchnia gleby będzie wystawiona na strukturotwórcze działanie mrozu. Przekopana na zimę gleba jest pulchna i bardzo dobrze chłonie wodę z opadów deszczu czy śniegu.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(405 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...