Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Muchy i komary

Komary i muchy skutecznie odstrasza zapach roślin pomidora, najlepsze są odmiany silnie rosnące. Pomidory możemy posadzić na grządce, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsca, gdzie chcemy odpocząć, a także na balkonie i tarasie.
Pelargonia, lawenda, mięta i geranium odstraszają również meszki. Heliotrop, którego ciemnofioletowe kwiaty wydzielają duże ilości olejków o zapachu wanilii, działa również odstraszająco na meszki. W pomieszczeniach można zawiesić wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu, zielone liście pomidorów lub ustawiać doniczki z kwitnącą pelargonią, których zapachu również nie lubią komary.
W mieszkaniach komary i muchy odstrasza eukaliptus wydzielający silny zapach. Plastry świeżej cebuli umieszczone na spodeczkach wykazują takie same działanie. Rumianek pospolity zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc przy ognisku wystarczy rzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.
Mrówki nie tolerują zapachu lawendy, majeranku, tymianku, mięty polnej, które można wysadzać w dowolnych miejscach ogrodu.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na luty 2016

Luty nie sprzyja wizytom na działce. Jednak przy lepszej pogodzie można rozpocząć wiosenne cięcie drzew owocowych. Najlepsze są dni „owocowe", ewentualnie „kwiatowe", przy „opadającym" księżycu.
Rany po wycięciu grubszych gałęzi drzew owocowych powinny zostać zasmarowane balsamem sadowniczym lub własnoręcznie sporządzonym preparatem, składającym się z gliny, wywaru skrzypu polnego i bydlęcego łajna.

Po prześwietleniu sadu można wykonać oprysk preparatem z oleju parafinowego, niszczącym zimujące na gałęziach szkodniki, takie jak mszyce, przędziorki, miseczniki. W lutym nie należy ciąć drzewek brzoskwini, moreli, nektaryny i wiśni. Te gatunki najlepiej przyciąć w czasie kwitnienia lub po przekwitnięciu.
Natomiast gdy chcemy pozyskać zrazy do szczepień drzew owocowych lub winorośli, to pozyskujemy je w dni „owocowe", przy „wznoszącym" księżycu.
Na zrazy najlepsze są jednoroczne pędy z zewnętrznej części korony. Zrazy należy zadołować do około 1/3 wysokości w wilgotnym piasku lub całe zawinąć w wilgotny papier i przechowywać w chłodnej piwnicy.
W razie potrzeby można w dni bezmroźne przystąpić do przycinania żywopłotów, najlepiej w dniach „liścia" przy „opadającym" księżycu.

W lutym w cieplejsze dni warto pobielić pnie drzewek wapnem z gliną i dodatkiem krowiego łajna, aby uniknąć pękania kory i powstawania ran zgorzelinowych. Przed malowaniem dokładnie oglądamy korę i usuwamy widoczne oprzędy i zimujące poczwarki owadów, znajdujące się w spękaniach kory i na gałęziach drzew. Potem pnie drzew oczyszczamy drucianą szczotką i bielimy.
Należy dobrze przyjrzeć się pędom porzeczek, te o nienaturalnie wzdętych pąkach mogą zawierać wielkopąkowca porzeczkowego. Trzeba je bezwzględnie wyciąć.

Jeżeli chcemy wysadzić do gruntu cebulę z dymki, to warto teraz zakupić ją w sklepie i „udymić", czyli przetrzymać przez 3 - 4 tygodnie w siatkowym worku, w temperaturze około 25°C, co zapobiega w późniejszym okresie wybijaniu w pędy kwiatostanowe. Najlepsza dymka to taka która ma średnicę 1 - 1,5 cm.

Dni „kwiatowe" w lutym są odpowiednie do siewu długo kiełkujących nasion roślin kwiatowych, takich jak: lobelia, szałwia, petunia, lewkonia, żeniszek, werbena, lwia paszcza, zatrwian wrębny itp. Żeby otrzymać rozsadę dobrej jakości, trzeba kiełkującym nasionom zapewnić odpowiednią temperaturę, a wschodom dobre naświetlenie. Skrzynki pod szkłem, czy folią umieszczamy na parapetach okien, wychodzących na południe.

.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...