Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Hotele dla pszczół

  Domki, które pojawia się w ogrodach, będą zbudowane z drewna i naturalnych materiałów. Będą miały około metra wysokości. Zaprojektowane zostały we współpracy z profesjonalnym projektantem, który zadbał nie tylko o to, by wyglądały ciekawie wizualnie, ale były również proste w obsłudze i odporne na wpływ klimatu.

   

  więcej...

 • Związek Miast Polskich z wnioskiem do Prezydenta

  Informowaliśmy już o tym, że Związek Miast Polskich nie pozwolił działkowcom cieszyć się zbyt długo wejściem w życie nowej ustawy o ROD. Zapowiedział bowiem, że chce skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

   

  więcej...

 • Przewodnik po nowej ustawie

  Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych Parlament miał 18 miesięcy na uchwalenie nowego prawa dla działkowców. Brak nowej ustawy oznaczałby bowiem utratę mocy przepisów...

   

  więcej...

 • Co nowego w nowej ustawie

  Po 18 miesiącach ciężkiej walki o nową ustawę działkowcy doczekali się dnia, w którym weszła ona w życie. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 19 stycznia.

   

  więcej...

 • Nowa ustawa działkowa wchodzi w życie

  Po osiemnastu miesiącach ciężkiej walki o nową ustawę, działkowcy doczekali się dnia w którym wchodzi ona w życie.

   

  więcej...

 • Kompostuj!

  Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz. Do kompostowania przeznaczajmy skoszoną trawę, podsuszone chwasty, gałęzie z letniego cięcia drzew i roślinne resztki.

   

  więcej...

W skrócie

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na kwiecień 2014

W kwietniu najczęściej rozpoczynamy prace uprawowe na działce. Na grządkach wzruszamy glebę. Poruszenie powierzchni gleby budzi organizmy glebowe, do wnętrza dochodzi powietrze i łatwiej wnika promieniowanie kosmiczne, jak i słoneczne, zamieniające się w ciepło. Wszystkie prace spulchniające powinny być przeprowadzone tylko w czasie korzystnym dla danej rośliny, którą zamierzamy wysiać czy wysadzić. Dla przykładu - gdy na grządce mamy zamiar wysiać marchewkę, to pierwsze wzruszenie gleby należy wykonać w dniu „korzeniowym" a jeśli planujemy w późniejszym terminie na danej grządce wysadzić pomidora, to pierwsze wzruszenie gleby i następne wykonujemy w dniach „owocowych". Wzruszanie gleby najlepiej wykonać w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Do siewu sałaty, wysadzenia rozsady kapusty, kalafiora, kalarepy najkorzystniejsze są dni „liścia".

W dniach „korzeniowych" wysiewamy marchew, burak, sadzimy wczesną odmianę ziemniaka.

W dniach „owocowych" do skrzynek, bo do gruntu jeszcze za wcześnie, wysiewamy pomidory, paprykę.

Poletka dla roślin, które zostaną wysadzone czy wysiane po wiosennych przymrozkach, dobrze jest po pierwszym wzruszeniu, przykryć warstwą kompostu. Najlepiej w dniach „opadającego" Księżyca.
Pod pomidora, ogórka, paprykę czy fasolę, czyli rośliny owocowe, zabieg ściółkowania kompostem wykonujemy w dniach „owocowych". Przykrycie kompostem grządki pod rozsadę kapusty, kalafiora, brokuła wykonujemy w dniach „liściowych".

Niejakie zdziwienie może budzić fakt zaliczenia kalafiora czy brokuła do roślin liściowych, gdy częścią jadalną są róże, czyli kwiatostan. Otóż wszelkie zabiegi pielęgnacyjne - wzruszenie gleby, wysiew nasion, sadzenie rozsady tych roślin, powinno się wykonywać w dniach „liścia". Powoduje to, że róże stają bardziej delikatne a co za tym idzie smaczniejsze, jeśli do tego pobudzimy rośliny, poprzez zabiegi w dniach „liścia".

Przykrycie gleby kompostem, ściółką ze słomy, siana czy skoszoną zielonką zapobiega zbędnemu parowaniu wody z powierzchni gleby. Gleba pod warstwą takiego mulczu jest optymalnie uwilgotniona i zachowuje nabytą w okresie zimy strukturą gruzełkowatą. W podpowierzchniową warstwę gleby chętnie przybywają dżdżownice, zajmując się rozkładem ściółki, przygotowując w ten sposób pokarm dla roślin. Drążąc korytarze w glebie, napowietrzają ją. Innym pozytywem przykrycia gleby warstwą organiczną jest zahamowanie kiełkowania nasion chwastów, co zmniejszy nasze prace nad odchwaszczaniem.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(302 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...

KOMUNIKAT: W związku z nowymi przepisami wyznaczonymi przez Komisję Europejska informujemy, że  w  celach świadczenia usług i statystyk używamy technologii cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.


 

... ... ...