Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Opaski i tabliczki lepowe

Tabliczki lepowe występują w różnych kolorach w zależności od tego czy wykorzystujemy je do prognozowania występowania szkodników czy też do odławiania. Najbardziej popularne są żółte tablice lepowe do wyłapywania mączlika szklarniowego, mszyc, wciornastków oraz innych owadów. Duże znaczenie praktyczne ma wykorzystanie żółtych tablic lepowych przy odławianiu nasionnicy trześniówki.
Tabliczki lepowe są doskonałą formą walki ze szkodnikami, gdyż nie są środkami chemicznymi i nie są szkodliwe dla otoczenia. Wyłapywanie szkodników można przeprowadzać także opaskami lepowymi opasującymi pnie drzew.

Bazylia - zastosowanie

Bazylia - jest klasyczną przyprawą do pomidorów. Doskonale harmonizuje z zapachem czosnku i cebuli. Świeżymi lub suszonymi listkami posypuje się zupę pomidorową, jarzynową, fasolową, cebulową, kartoflankę. Świeże posiekane listki można dodawać do sosu winegret. Bazylia dobrze komponuje się ze wszystkimi rodzajami mięs. Liśćmi naciera się mięso, dodaje do gulaszu i do farszów.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na marzec 2015

Marzec to miesiąc w którym najczęściej rozpoczynamy prace na działce. Jednym z nich jest prześwietlanie koron drzew i krzewów.
Zabiegi te najlepiej wykonywać jest w dniach „owocu", przy „opadającym" Księżycu.

Ponieważ mimo wyjaśnień zawartych w kalendarzu z 2014 roku, ponownie napływają pytania działkowców o czas wznoszenia i czas opadania Księżyca wyjaśniamy, że okresy te nie mają nic wspólnego z kwadrami Księżyca. Księżyc krążący wokół Ziemi ukazuje się nam na różnym poziomie nad horyzontem. Gdy osiągnie najniższy krąg na horyzoncie, zaczyna od nowa zataczać coraz wyższy łuk na niebie. Jest to czas wznoszenia się Księżyca nad horyzontem. Wtedy w dłuższym okresie czasu jest widoczny i obserwujemy go jak unosi się coraz wyżej nad horyzontem. Rozszerza się też droga Księżyca na niebie. Punkt wschodu przesuwa się w kierunku północno-wschodnim, a punkt zachodu w kierunku północno-zachodnim. Księżyc w tym czasie może być w nowiu, I kwadrze czy w pełni i różny jego obraz obserwujemy w bezchmurne noce. Wznoszenie Księżyca nad horyzontem nie powinno być mylone z oświetleniem tarczy Księżyca przez stonce od nowiu do pełni.

W czasie wznoszenia się Księżyca, dochodzi do łatwiejszego i silniejszego napływu soków w roślinie. Roślina pobiera wodę z gleby i osmotycznie podnosi ją do nadziemnej części - łodyg i liści. Księżyc jej w tym pomaga. Przyciąganie Księżyca ułatwia ruch wody w roślinie. Im dłużej jest on nad horyzontem i wyżej, tym łatwiej i obficiej roślina podnosi wodę z korzeni do nadziemnych części. W czasie wznoszącego Księżyca obserwujemy szybszy wzrost nadziemnych części roślin.

Kiedy Księżyc osiągnie najwyższy punkt nad horyzontem, zaczyna się czas „opadania". Księżyc zatacza coraz niższe łuki nad horyzontem. Cięciwa tego łuku staje się coraz krótsza, czyli Księżyc krócej przebywa nad horyzontem. Oddziaływanie na roślinę z każdym dniem staje się słabsze i pobierana przez korzenie woda, jest transportowana do części nadziemnych w słabszym tempie. Czas „opadania" jest dobrym okresem przesadzania roślin. Rośliny w tym czasie dobrze się ukorzeniają, a impuls wynikający z chwili przesadzania, można wzmocnić wybierając na przykład dla roślin liściowych - dni „liścia", dla roślin korzeniowych - dni „korzenia", a dla owocowych - dni „owocu".

W marcu wysiewamy w skrzynkach w dni „korzeniowe" nasiona selera i pora.
Wczesne odmiany kapusty, kalafiora czy kalarepy siejemy w skrzynkach w dniach „liściowych".
Należy unikać siewu nasion oraz przecinki drzew czy krzewów w dniach niekorzystnych.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(466 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...