Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Pan Wipler deklaruje pomoc

  Kampania wyborcza wkracza w decydującą fazę więc i tzw. „obrońców” działkowców przybywa. Ostatnio ujawnił się niejaki Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy Korwina Mikkego.

   

  więcej...

 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

 • Przewodnik po nowej ustawie

  Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych Parlament miał 18 miesięcy na uchwalenie nowego prawa dla działkowców. Brak nowej ustawy oznaczałby bowiem utratę mocy przepisów...

   

  więcej...

W skrócie

Wełnowce

Szkodnik ten atakuje przede wszystkim palmy, kaktusy, storczyki, azalie, diffenbahie, oleandry, krotony, wilczomlecze. Szczególnie korzystne warunki do jego rozwoju są zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wełnowce żerują wysysając soki rośliny. Jeśli szkodnik rozprzestrzenił się stosujemy zwalczanie chemiczne najlepiej środkiem ProAgro AE 100 SL lub Mospilanem 20 SP. Roślinę opryskujemy dwukrotnie najlepiej co 14 dni.

Szałwia - zastosowanie

Szałwia - dzięki bardzo intensywnemu aromatowi dodawana jest do potraw w celu zagłuszenia ich naturalnego zapachu. Bardzo często liśćmi nacierana jest baranina albo świeże ryby morskie. Dodaje się ją również do wątróbki, szaszłyków, drobiu i mięs grillowanych. Świeżymi listkami szałwii można posypać sałatkę pomidorową, czy potrawy z warzyw strączkowych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na październik 2014

W tym miesiącu kończymy zbiór ostatnich warzyw korzeniowych i późnej kapusty oraz zimowych odmian jabłek. Marchew, pietruszkę wykopujemy w dniach „korzenia", a najlepiej w dniach „korzenia" w „opadającym" Księżycu:

Kapustę zbieramy w dniach „kwiatu", przy „wznoszącym" się Księżycu. Natomiast jabłka zrywamy w dniach „owocu". Najdłużej przechowywać się będą jabłka zerwane w dniach „owocu", przy „wznoszącym" się Księżycu.

Drzewka i krzewy owocowe sadzimy w dniach „owocu" przy „opadającym" Księżycu. Kupując drzewko lub krzew owocowy wybierajmy takie, które ma prawidłowo ukształtowaną koronę, złożoną z silnych i zdrowych pędów. Zwracajmy też uwagę na korzenie, czy nie są uszkodzone, przesuszone i porażone przez choroby. Kupujmy wyłącznie drzewka szczepione na podkładkach karłowych. Niestety rzadko spotykamy w sklepach ogrodniczych drzewka karłowe. Natomiast jest wiele drzewek silnie rosnących, które zasłonią nam całą działkę, a zbiór owoców będzie wymagał zdolności ekwilibrystycznych i będzie niebezpieczny.

Szkółkarze idą na „łatwiznę", ponieważ podkładki silnie rosnące są powszechne, a szczepienia łatwo się przyjmują, dlatego proponują drzewka nie nadające się na działki. Inną zaletą drzewek karłowych jest to, że wcześnie wchodzą w okres owocowania i obficie plonują. Natomiast drzewka silnie rosnące najpierw długo rosną i później wchodzą w czas owocowania.
Kupując drzewka karłowe wybierajmy odmiany odporne, a co najmniej tolerancyjne na choroby. Najczęstszymi chorobami jabłoni są parch jabłoni i mączniak jabłoni. Odmiany jabłoni odporne na te choroby i smaczne to: Ariva, Early Freegold, Elstar, Enterprise, Fiorina, Jerseymac, Oliwka Żółta, Pi-ros, Priam, Prima, Primula, Rebelia, Renora, Rubinola, Topaz, Vesna.

Odmiany grusz mało wrażliwe na parcha gruszy to: Carola, Konferencja, Komisówka, Lipcówka Kolorowa, Lukasówka, Trewinka.

Najgroźniejszą chorobą śliw jest szarka. Niestety nie ma odmian odpornych na tę chorobę wirusową. Można tylko polecać odmiany mało wrażliwe, takie jak: Brzoskwiniowa, Cacanska Lepotica, Cacan-ska Najbolja, Herman, Jojo, Opal, Ruth Gerstetter, Sanctus Hubertus, Stanley, Węgierka Wczesna, Valjevka.

Dobre odmiany czereśni, ale na karłowych podkładkach to: Burłat, Dónissena Żółta, Kordia, Karesova, Regina, Rivan, Sam, Summit, Ulster, Van, Stella, Lapins, Newstar, Sunburst, Sweetheart. Polecane odmiany wiśni to: Granat, Graniasta, Książęca, Lucyna, Nana. Sabina.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(395 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...