Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Działkowcu! Broń altanki!

  To szansa dla działkowców, by zachować swoje ogrodowe altany! "Super Express" razem z Polskim Związkiem Działkowców walczyć będzie o korzystne rozwiązania prawne i będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie prawa budowlanego...

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

 • Zebranie organizacyjne w ROD "Krzekowo"

  Zgodnie z ustawą z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działowych w ciągu 12 miesięcy od jej wejścia w życie tj. od dnia 19 stycznia 2014 roku każdy ogród działkowy zobowiązany jest obligatoryjnie do zorganizowania zebrania w celu zadecydowania o dalszej przynależności organizacyjnej ogrodu. (art. 69 Ustawy).

   

  więcej...

 • Przewodnik po nowej ustawie

  Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych Parlament miał 18 miesięcy na uchwalenie nowego prawa dla działkowców. Brak nowej ustawy oznaczałby bowiem utratę mocy przepisów...

   

  więcej...

 • Kompostuj!

  Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz. Do kompostowania przeznaczajmy skoszoną trawę, podsuszone chwasty, gałęzie z letniego cięcia drzew i roślinne resztki.

   

  więcej...

W skrócie

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Lebiodka - zastosowanie

Lebiodka - bardziej znana  pod nazwą oregano, młodszym czytelnikom kojarzy się raczej z pizzą. Jest to kolejne „zioło pomidorowe". Czasem nazywana jest dzikim majerankiem, ma jednak ostrzejszy od majeranku smak. Dodaje się ją do zupy pomidorowej, kartoflanki, grochówki, do duszonych mięs i sosów pomidorowych. Dobre jest jej połączenie z wołowiną i kurczakiem.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na wrzesień 2014

Wrzesień to kolejny miesiąc zbioru owoców i warzyw. Dniami zbioru są te same dni, które wcześniej były dobrymi dniami siewu, a więc rośliny korzeniowe zbieramy w dniach „korzenia", rośliny owocowe w dniach „owocu" a rośliny kwiatowe w dniach „kwiatu".

Wyjątkiem są rośliny liściaste. Dni te są zawsze niekorzystne dla zbioru wszystkich płodów, przeznaczonych na przetworzenie czy przechowanie, nawet jeśli to są rośliny liściaste. Rośliny liściaste np. kapustę, pozyskuje się zastępczo w dniach „kwiatu".
Należy podkreślić, że sprzątanie z grządki warzyw, czy owoców z drzew lub krzewów w ściśle określonych dniach, należy wykonywać tylko, gdy mamy zamiar je przetwarzać lub przechowywać. Zbiór na bieżące potrzeby do bezpośredniego spożycia można wykonywać w każdym dniu, nawet w okresie niekorzystnych dni, ponieważ świeżość jest ważniejsza aniżeli zbiór.

Rośliny korzeniowe zbiera się w dniach „korzenia", ale najlepsze efekty będą przy zbiorze w tych dniach, lecz w okresie „opadającego" Księżyca.
Odwrotnie zbiór owoców. Tutaj zbieramy oczywiście w dniach „owocu", ale przy „wznoszącym" się Księżycu.
Zioła, których częścią użytkową są liście, należy zbierać w dniach „kwiatu" przy „wznoszącym" się Księżycu.

Na opróżnionych z warzyw grządkach nie wysiewamy już poplonów na zielony nawóz. Lepszy efekt nawozowy osiągniemy przykrywając glebę na pustych grządkach kompostem, najlepiej w dniach „opadającego" Księżyca.  Kompost nie tylko spełni zadanie nawozowe, ale też przykrycie gleby zahamuje kiełkowanie nasion chwastów. Mimo jesiennego okresu, chwasty potrafią dobrze rosnąć we wrześniu - niestety.

Koniec września to dobry czas posadzenie wieloletnich roślin ozdobnych. Jesienią posadzone rośliny łatwiej się przyjmują.
Drzewka czy krzewy owocowe są zazwyczaj jesienią sprzedawane z nagimi korzeniami. Po wyciągnięciu z gleby należy zwrócić uwagę, czy korzenie są zdrowe i czy nie są łamliwe, co może świadczyć o ich przesuszeniu. Takie rośliny nawet obficie podlane po posadzeniu na działce, mogą się nie przyjąć. Należy też zwracać na kształt korzeni. Jeżeli nie są równomiernie w okółku rozmieszczone, ale są skręcone w jedną stronę, to świadczy, że przez długi okres były zadołowane i nawet gdy się przyjmą, to jeszcze w czasie kilku lat będą gorzej rosły.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(382 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...