Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Muchy i komary

Komary i muchy skutecznie odstrasza zapach roślin pomidora, najlepsze są odmiany silnie rosnące. Pomidory możemy posadzić na grządce, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsca, gdzie chcemy odpocząć, a także na balkonie i tarasie.
Pelargonia, lawenda, mięta i geranium odstraszają również meszki. Heliotrop, którego ciemnofioletowe kwiaty wydzielają duże ilości olejków o zapachu wanilii, działa również odstraszająco na meszki. W pomieszczeniach można zawiesić wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu, zielone liście pomidorów lub ustawiać doniczki z kwitnącą pelargonią, których zapachu również nie lubią komary.
W mieszkaniach komary i muchy odstrasza eukaliptus wydzielający silny zapach. Plastry świeżej cebuli umieszczone na spodeczkach wykazują takie same działanie. Rumianek pospolity zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc przy ognisku wystarczy rzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.
Mrówki nie tolerują zapachu lawendy, majeranku, tymianku, mięty polnej, które można wysadzać w dowolnych miejscach ogrodu.

Szałwia - zastosowanie

Szałwia - dzięki bardzo intensywnemu aromatowi dodawana jest do potraw w celu zagłuszenia ich naturalnego zapachu. Bardzo często liśćmi nacierana jest baranina albo świeże ryby morskie. Dodaje się ją również do wątróbki, szaszłyków, drobiu i mięs grillowanych. Świeżymi listkami szałwii można posypać sałatkę pomidorową, czy potrawy z warzyw strączkowych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na luty 2015

W lutym można już prześwietlać korony drzew owocowych, jak również wycinać zbędne pędy w krzewach porzeczek i agrestu. Zabiegi te poleca się wykonać w dniach „owocu" przy opadającym Księżycu.
Rany po wycięciu grubszych gałęzi drzew owocowych powinny zostać zasmarowane balsamem sadowniczym lub własnoręcznie sporządzonym preparatem, składającym się z gliny, wywaru skrzypu polnego i bydlęcego łajna.

W lutym możemy przygotować rozsadę pora i selera. W dniach „korzeniowych" przygotowujemy pojemniki z ziemią oraz wysiewamy nasiona.

Wczesne odmiany kapusty, kalarepy i kalafiora do uprawy pod folią czy włókniną, wysiewamy w dniach „liściowych".
Do skrzynek w dni „kwiatowe" wysiewamy nasiona długo kiełkujących roślin kwiatowych (lobelia, szałwia, petunia, lewkonia, żeniszek, werbena).
Do siewu nasion sporządzamy podłoże składające się z 50% dobrej ziemi ogrodniczej, 20% dojrzałego kompostu, przygotowywanego na działce, 20% odkwaszonego torfu niskiego i 10% piasku.

W zależności od części rośliny wykorzystywanej przez człowieka istnieje w biodynamice podział na gatunki:
- rośliny liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw oraz mimo, że częścią użytkową jest kwiat - brokuł i kalafior,
- rośliny korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniaka, cebulę, czosnek, pora i szparaga,
- rośliny owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja,
- rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik, zioła z których zbierane są kwiaty.

Rośliny na danej grządce powinny być wysiewane w następującej kolejności: zaczynamy od roślin liściowych. W następnym roku na grządce po liściowych siejemy lub sadzimy rośliny korzeniowe. W trzecim roku po korzeniowych wysiewa się rośliny owocowo-nasienne, a w czwartym roku kończymy rotację płodozmianową siewem roślin kwiatowych. Najlepiej, gdy na działce zaplanujemy co najmniej cztery grządki, na których co roku wysiewamy lub sadzimy pełny zestaw interesujących nas roślin liściowych, korzeniowych, owocowych i kwiatowych.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(422 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...