Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Dojrzewanie czosnku

Termin sadzenia wpływa na termin zbioru. Czosnek sadzony jesienią zaczyna dojrzewać na początku lipca, zaś sadzony wiosną około miesiąca późnej.Trochę wcześniej zbiera się czosnek wytwarzający kwiatostany. Optymalny termin zbioru tego czosnku jest wówczas, gdy około połowa liści jest zaschnięta.
Oznaką właściwego terminu zbioru u czosnku, który nie tworzy kwiatostanów, jest załamywanie się głąbiku (dolnej części łodygi). Główki czosnku powinny być dobrze osłonięte łuskami, poszczególne ząbki muszą się dobrze trzymać w główce, ścisło. Jeśli dopuścimy do całkowitego zaschnięcia roślin, to czosnek wtórnie się ukorzeni, a główki rozsypią się na poszczególne ząbki. Taki czosnek po wykopaniu źle się przechowuje i lepiej go użytkować na bieżąco. Czosnek zbiera się w czasie suchej, słonecznej pogody, przez 3 - 4 dni dosusza się go na zagonie, a dalsze dosuszanie (w warkoczach) następuje już w przewiewnym pomieszczeniu.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na maj 2015

Maj to czas wysiewu i sadzenia roślin ciepłolubnych, wrażliwych na wiosenne przymrozki i źle znoszących chłodne noce i dnie.
Takimi roślinami są gatunki, których częścią jadalną są owoce lub nasiona: ogórek, fasola szparagowa i tyczna, cukinia, dynia, kabaczek, pomidor, papryka, kukurydza, soja. Rośliny te z wyjątkiem kukurydzy i soi możemy umieścić w gruncie dopiero po „zimnych ogrodnikach", czyli w drugiej połowie maja.

Jeśli nie zdążyliśmy wysiać w kwietniu marchwi czy buraków ćwikłowych albo chcemy je przeznaczyć na zbiór późnojesienny i do przechowywania zimowego, to możemy wykonać siew dniach „korzeniowych.
W dniach „korzeniowych" wysadzamy także rozsadę selera.

W pierwszej połowie maja w dniach „kwiatowych" wysadza się do gruntu „cebule" mieczyków, chociaż botanicznie poprawnie są to bulwy, a w drugiej połowie miesiąca aksamitki, astry, pelargonie, żeniszek, petunie, werbenę, surfinie.

Zioła, takie jak bazylia, estragon, majeranek należy wysiewać w dniach „liściowych".

Proszę też pamiętać o dniach niekorzystnych do wszelkich prac w ogrodzie.

Po wschodach roślin i po posadzeniu rozsad, wzruszanie międzyrzędzi, należy wykonywać w odpowiednim terminie. Wśród roślin korzeniowych w dniach „korzenia", owocowych w dniach „owocu" itp.

W maju na naszych grządkach mogą pojawiać się chwasty. Spulchniając rolę pobudzamy je do kiełkowania. Gdy Księżyc znajduje się przed znakiem Lwa, pobudzamy kiełkowanie nasion wszystkich chwastów. W maju takimi dniami są: 23-ci od godziny 0.3o, 24-ty i 25-ty do godziny  10.3o. Wzruszanie gleby w tym czasie, powoduje pobudzanie nasion chwastów do kiełkowania i wzrost zachwaszczenia. Natomiast spulchnianie roli w czasie położenia Księżyca w znaku Koziorożca, nie pobudza kiełkowania, dlatego tylko niewielka liczba nasion chwastów jest prowokowana do wschodów.

W początkach maja warto zawiesić na śliwach pułapki feromonowe, zwabiające owocówkę śliwkóweczkę, a pod koniec miesiąca pułapki na owocówkę jabłkóweczkę. W koronach czereśni należy zawiesić żółte tabliczki lepne, wyłapujące nasionnicę trześniówkę.

Rozwój chorób grzybowych następuje, gdy Księżyc na swojej orbicie znajduje się najbliżej Ziemi. W tym miesiącu Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 15 maja o godzinie 2-giej w nocy. Należy zatem spodziewać się infekcji grzybowych w tym czasie. Dlatego przed i po tym terminie zastosować opryski przeciwgrzybowe.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...