Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Opaski i tabliczki lepowe

Tabliczki lepowe występują w różnych kolorach w zależności od tego czy wykorzystujemy je do prognozowania występowania szkodników czy też do odławiania. Najbardziej popularne są żółte tablice lepowe do wyłapywania mączlika szklarniowego, mszyc, wciornastków oraz innych owadów. Duże znaczenie praktyczne ma wykorzystanie żółtych tablic lepowych przy odławianiu nasionnicy trześniówki.
Tabliczki lepowe są doskonałą formą walki ze szkodnikami, gdyż nie są środkami chemicznymi i nie są szkodliwe dla otoczenia. Wyłapywanie szkodników można przeprowadzać także opaskami lepowymi opasującymi pnie drzew.

Szałwia - zastosowanie

Szałwia - dzięki bardzo intensywnemu aromatowi dodawana jest do potraw w celu zagłuszenia ich naturalnego zapachu. Bardzo często liśćmi nacierana jest baranina albo świeże ryby morskie. Dodaje się ją również do wątróbki, szaszłyków, drobiu i mięs grillowanych. Świeżymi listkami szałwii można posypać sałatkę pomidorową, czy potrawy z warzyw strączkowych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na październik 2015

W dniach "owocowych", a zastępczo "kwiatowych" należy zakończyć zbiór jabłek odmian późnych. Najlepszymi dniami do zbioru jabłek są dni „owocowe" w czasie „wznoszenia" Księżyca.

W celu uniknięcia zagnieżdżania się gryzoni przy pniach drzewek, należy usunąć ściółkę z pod pni i zlikwidować chwasty wyrosłe pod koronami drzew. Dobrym zabiegiem jest rozsypanie dojrzałego kompostu pod koronami drzewek i pod krzakami krzewów jagodowych. Korzystne są dni „owocowe", w trakcie „opadającego" Księżyca. Dobrym zabiegiem jest opryskanie pnia i konarów drzew przed zimą rozcieńczonym krowieńcem.

W październiku w dniach „owocowych", ale przy „opadającym" Księżycu, można sadzić drzewka owocowe. Wybierając odmianę należy znać przede wszystkim jej odporność na choroby. Kupując odmianę wrażliwą na choroby musimy się liczyć, że nie uzyskamy zadowalających wyników, bez kilkunastu chemicznych oprysków. Warto kupować odmiany szczepione na podkładkach karłowych, gdyż szybciej i lepiej owocują. Na działce powinno znaleźć się wiele różnych odmian, dzięki czemu będzie większa różnorodność jabłek, gruszek czy śliw, dojrzewających w różnych okresach. Po posadzeniu trzeba założyć plastikowe osłony, chroniące pnie przed zającami. Posadzone drzewka należy zabezpieczyć przed zimą, osypując szyjkę korzeniową ziemią. Kopczyk ten rozrzuca się na wiosnę.

W październiku kończymy zbiór warzyw korzeniowych, całkowicie zagłębionych w ziemi, czyli marchwi i pietruszki. Czynność tę trzeba wykonać w dniach „korzeniowych" lub „owocowych". Pod koniec miesiąca przed wystąpieniem silniejszych mrozów zbiera się kapustę, najlepiej w dniach „kwiatowych", ewentualnie „owocowych".

Część warzyw odpornych na niskie temperatury, można pozostawić na zimę w gruncie. Takimi warzywami są: brukselka, jarmuż, por, pietruszka. Brukselkę i jarmuż można pozostawić tam, gdzie rosły, a w razie silnych mrozów przykryć liśćmi lub łętami. Niewskazane jest przykrycie folią, gdyż folia potęguje działanie mrozu. Tak samo postępuje się z porami, przykrywając je do 3/4 wysokości ziemią. Wierzch zakrywa się liśćmi. Pietruszkę wykopuje się tuż przed mrozami.

Wszystkie nie zajęte roślinami grządki powinny być bezwzględnie przekopane przed zimą. Głębokie przekopanie pozwala na głębsze przemarznięcie gleby, sprzyjające powstawaniu struktury gruzełkowatej. Wybiegając myślą do przyszłej wiosny, zabieg ten należy wykonać pod planowane rośliny. Pod rośliny korzeniowe grządkę przekopać trzeba w październiku w dniach „korzeniowych", pod rośliny, których częścią jadalną jest owoc, grządkę kopiemy w dniach „owocowych" itp.

Przed przymrozkami należy zabrać pelargonie z balkonu, wprowadzając je w stan spoczynku, poprzez ograniczenie podlewania.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...