Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Muchy i komary

Komary i muchy skutecznie odstrasza zapach roślin pomidora, najlepsze są odmiany silnie rosnące. Pomidory możemy posadzić na grządce, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsca, gdzie chcemy odpocząć, a także na balkonie i tarasie.
Pelargonia, lawenda, mięta i geranium odstraszają również meszki. Heliotrop, którego ciemnofioletowe kwiaty wydzielają duże ilości olejków o zapachu wanilii, działa również odstraszająco na meszki. W pomieszczeniach można zawiesić wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu, zielone liście pomidorów lub ustawiać doniczki z kwitnącą pelargonią, których zapachu również nie lubią komary.
W mieszkaniach komary i muchy odstrasza eukaliptus wydzielający silny zapach. Plastry świeżej cebuli umieszczone na spodeczkach wykazują takie same działanie. Rumianek pospolity zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc przy ognisku wystarczy rzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.
Mrówki nie tolerują zapachu lawendy, majeranku, tymianku, mięty polnej, które można wysadzać w dowolnych miejscach ogrodu.

Lebiodka - zastosowanie

Lebiodka - bardziej znana  pod nazwą oregano, młodszym czytelnikom kojarzy się raczej z pizzą. Jest to kolejne „zioło pomidorowe". Czasem nazywana jest dzikim majerankiem, ma jednak ostrzejszy od majeranku smak. Dodaje się ją do zupy pomidorowej, kartoflanki, grochówki, do duszonych mięs i sosów pomidorowych. Dobre jest jej połączenie z wołowiną i kurczakiem.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na maj 2015

Maj to czas wysiewu i sadzenia roślin ciepłolubnych, wrażliwych na wiosenne przymrozki i źle znoszących chłodne noce i dnie.
Takimi roślinami są gatunki, których częścią jadalną są owoce lub nasiona: ogórek, fasola szparagowa i tyczna, cukinia, dynia, kabaczek, pomidor, papryka, kukurydza, soja. Rośliny te z wyjątkiem kukurydzy i soi możemy umieścić w gruncie dopiero po „zimnych ogrodnikach", czyli w drugiej połowie maja.

Jeśli nie zdążyliśmy wysiać w kwietniu marchwi czy buraków ćwikłowych albo chcemy je przeznaczyć na zbiór późnojesienny i do przechowywania zimowego, to możemy wykonać siew dniach „korzeniowych.
W dniach „korzeniowych" wysadzamy także rozsadę selera.

W pierwszej połowie maja w dniach „kwiatowych" wysadza się do gruntu „cebule" mieczyków, chociaż botanicznie poprawnie są to bulwy, a w drugiej połowie miesiąca aksamitki, astry, pelargonie, żeniszek, petunie, werbenę, surfinie.

Zioła, takie jak bazylia, estragon, majeranek należy wysiewać w dniach „liściowych".

Proszę też pamiętać o dniach niekorzystnych do wszelkich prac w ogrodzie.

Po wschodach roślin i po posadzeniu rozsad, wzruszanie międzyrzędzi, należy wykonywać w odpowiednim terminie. Wśród roślin korzeniowych w dniach „korzenia", owocowych w dniach „owocu" itp.

W maju na naszych grządkach mogą pojawiać się chwasty. Spulchniając rolę pobudzamy je do kiełkowania. Gdy Księżyc znajduje się przed znakiem Lwa, pobudzamy kiełkowanie nasion wszystkich chwastów. W maju takimi dniami są: 23-ci od godziny 0.3o, 24-ty i 25-ty do godziny  10.3o. Wzruszanie gleby w tym czasie, powoduje pobudzanie nasion chwastów do kiełkowania i wzrost zachwaszczenia. Natomiast spulchnianie roli w czasie położenia Księżyca w znaku Koziorożca, nie pobudza kiełkowania, dlatego tylko niewielka liczba nasion chwastów jest prowokowana do wschodów.

W początkach maja warto zawiesić na śliwach pułapki feromonowe, zwabiające owocówkę śliwkóweczkę, a pod koniec miesiąca pułapki na owocówkę jabłkóweczkę. W koronach czereśni należy zawiesić żółte tabliczki lepne, wyłapujące nasionnicę trześniówkę.

Rozwój chorób grzybowych następuje, gdy Księżyc na swojej orbicie znajduje się najbliżej Ziemi. W tym miesiącu Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 15 maja o godzinie 2-giej w nocy. Należy zatem spodziewać się infekcji grzybowych w tym czasie. Dlatego przed i po tym terminie zastosować opryski przeciwgrzybowe.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...