Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Muchy i komary

Komary i muchy skutecznie odstrasza zapach roślin pomidora, najlepsze są odmiany silnie rosnące. Pomidory możemy posadzić na grządce, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsca, gdzie chcemy odpocząć, a także na balkonie i tarasie.
Pelargonia, lawenda, mięta i geranium odstraszają również meszki. Heliotrop, którego ciemnofioletowe kwiaty wydzielają duże ilości olejków o zapachu wanilii, działa również odstraszająco na meszki. W pomieszczeniach można zawiesić wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu, zielone liście pomidorów lub ustawiać doniczki z kwitnącą pelargonią, których zapachu również nie lubią komary.
W mieszkaniach komary i muchy odstrasza eukaliptus wydzielający silny zapach. Plastry świeżej cebuli umieszczone na spodeczkach wykazują takie same działanie. Rumianek pospolity zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc przy ognisku wystarczy rzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.
Mrówki nie tolerują zapachu lawendy, majeranku, tymianku, mięty polnej, które można wysadzać w dowolnych miejscach ogrodu.

Rozmaryn - zastosowanie

Rozmaryn - charakteryzuje się bardzo intensywnym aromatem, dlatego podobnie jak cząber, dodajemy go na krótko przed końcem gotowania. Całe, świeże gałązki służą do aromatyzowania potraw z grilla. Pokruszone liście dodajemy z umiarem do zupy pomidorowej, fasolowej, grzybowej i zup jarzynowych. Dodanie rozmarynu pod koniec pieczenia lub smażenia ziemniaków znacznie wzbogaci ich smak. W południowej Europie jest podstawową przyprawą do pieczonej kury i baraniny, do smażonych ryb.

Kalendarz biodynamiczny

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na czerwiec 2016

W czerwcu rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych: spulchniania, okopywania, zasilania w składniki pokarmowe, podlewania i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Wielu tych zabiegów da się uniknąć, poprzez ściółkowanie międzyrzędzi za pomocą zielonki, zbieranej kosiarką z trawnika. Za ściółkę będą wdzięczne głównie ogórki - rośliny o płytkim systemie korzeniowym, wymagające wilgoci w powierzchniowej warstwie gleby. Także rośliny ciepłolubne jak papryka czy pomidor, lepiej rosną w glebie okrytej przez ściółkę, ponieważ ściółka nie tylko hamuje kiełkowanie chwastów, ale również podnosi temperaturę gleby i zatrzymuje wilgoć. Ponadto rozkładająca się zielonka dostarcza łatwo przyswajalne składniki roślinom. Także wokół pni drzewek owocowych i wokół krzewów warto rozłożyć pierścień z poszatkowanej zielonki.

W sadzie trzeba przeglądać drzewa jabłoniowe i śliwy, by wyciąć i zniszczyć porażone przez mączniaka pędy. Podobnie porażone pędy porzeczek, powinny zostać wycięte. Od początku miesiąca u drzew z koroną wrzecionową usuwa się pędy rosnące pionowo, wzdłuż przewodnika. Szczególnie śliwy i niektóre odmiany grusz wykształcają pionowo rosnące „wilki", które należy wyłamywać. W krzakach jeżyn trzeba zostawić maksymalnie cztery nowe pędy, wyrastające z gruntu, które w przyszłym roku będą kwitły i zawiążą owoce. Nad pojawiającymi się zawiązkami winogron, należy uciąć pędy nad 4 - 5 liściem od górnego grona. Wszystkie słabe pędy, które nie wykształciły kwiatów, trzeba usunąć, ale pozostawić najmocniejsze tegoroczne wyrastające najniżej. Będą one w przyszłym roku pędami owoconośnymi.

Ochrona przed szkodnikami opiera się na obserwacji roślin. Chcąc w miarę szybko zareagować na zagrożenie szkodnikami, należy przeciętnie raz w tygodniu robić dokładny przegląd, wszystkich roślin uprawianych na działce: drzew owocowych, krzewów, warzyw i roślin ozdobnych.

Pod koniec miesiąca wykopuje się dojrzałe cebule przekwitłych wcześniej tulipanów, hiacyntów, szafirków, narcyzów. Liście tych roślin powinny zżółknąć, a okrywające cebule łuski muszą mieć kolor brązowy. Także w końcu miesiąca należy założyć na dolną część pni jabłoni opaski w celu wyłapania schodzących gąsienic owocówki jabłkóweczki.
Jeżeli na działce mamy zioła najlepiej je zbierać, w okresie „wznoszenia" się księżyca. Mimo, że zbieramy najczęściej liście, czy całe rośliny zielne, to jednak lepiej zbierać je w dniach „owocu. Zebrane w dniach „liścia" trudno zasuszają się i są bardziej podatne na pleśnie. Zioła najlepiej zbierać przed południem słonecznego dnia, a zioła aromatyczne po południu, gdyż wtedy mają więcej olejków eterycznych.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...