Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Wełnowce

Szkodnik ten atakuje przede wszystkim palmy, kaktusy, storczyki, azalie, diffenbahie, oleandry, krotony, wilczomlecze. Szczególnie korzystne warunki do jego rozwoju są zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wełnowce żerują wysysając soki rośliny. Jeśli szkodnik rozprzestrzenił się stosujemy zwalczanie chemiczne najlepiej środkiem ProAgro AE 100 SL lub Mospilanem 20 SP. Roślinę opryskujemy dwukrotnie najlepiej co 14 dni.

Cząber - zastosowanie

Cząber  - przyprawa o bardzo intensywnym zapachu, dlatego dodaje się go na ostatnie 10 minut gotowania, by nie zagłuszył smaku potrawy. Nazywany jest czasem fasolowym zielem, dodaje się go do potraw z fasoli i innych warzyw strączkowych. Dobrze komponuje się z kartoflanką, smażonymi ziemniakami i plackami ziemniaczanymi. Wzbogaca smak potraw z grzybów leśnych. Korzenny smak cząbru dobrze  łączy się z wołowiną i baraniną, dobry jest też do drobiu (z umiarem) i mięs mielonych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na grudzień 2015

W tym miesiącu, gdy przyroda śpi, trudno polecać jakiekolwiek prace na działce. Jednak można już zacząć niektóre zabiegi agrotechniczne.

Jeśli zima jest łagodna i nie ma jeszcze zbyt dużo śniegu, to można wyciąć pędy maliny jesiennej. Pędy przycinamy tuż przy powierzchni ziemi. Wiosną nowe pędy wyrosną z pąków korzeniowych.
Wycinamy starsze pędy porzeczki czarnej, która najwięcej owoców zawiązuje na pędach
jednorocznych lub silnych jednorocznych pędach bocznych. Pozostawia się najładniejsze pędy jednoroczne wyrastające z ziemi. Stare pędy i słabe jednoroczne pędy wycinamy tuż przy powierzchni ziemi.
Krzewy porzeczki kolorowej i agrestu zawiązują najwięcej owoców na pędach dwu, trzy i czteroletnich. Dlatego dobrze uformowany krzak powinien składać się z 10 - 12 pędów w różnym wieku. Pędy starsze niż czteroletnie należy usunąć z krzaka. Co prawda działanie impulsów wynikających z położenia Księżyca jest w tym zimowym miesiącu niewielkie, ale starajmy się wykonać przecinki w dniach „owocu" przy „opadającym" Księżycu. Jeżeli jesienią posadziliśmy młode drzewka, to należy je zabezpieczyć przed gryzoniami.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...