Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Działkowcu! Broń altanki!

  To szansa dla działkowców, by zachować swoje ogrodowe altany! "Super Express" razem z Polskim Związkiem Działkowców walczyć będzie o korzystne rozwiązania prawne i będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie prawa budowlanego...

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

 • Zebranie organizacyjne w ROD "Krzekowo"

  Zgodnie z ustawą z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działowych w ciągu 12 miesięcy od jej wejścia w życie tj. od dnia 19 stycznia 2014 roku każdy ogród działkowy zobowiązany jest obligatoryjnie do zorganizowania zebrania w celu zadecydowania o dalszej przynależności organizacyjnej ogrodu. (art. 69 Ustawy).

   

  więcej...

 • Przewodnik po nowej ustawie

  Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych Parlament miał 18 miesięcy na uchwalenie nowego prawa dla działkowców. Brak nowej ustawy oznaczałby bowiem utratę mocy przepisów...

   

  więcej...

 • Kompostuj!

  Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz. Do kompostowania przeznaczajmy skoszoną trawę, podsuszone chwasty, gałęzie z letniego cięcia drzew i roślinne resztki.

   

  więcej...

W skrócie

Wycieki z pnia drzew

Wycieki z pnia drzew lub konarów gęstej bursztynowej masy to rak bakteryjny drzew owocowych. Najczęściej atakuje czereśnie i wiśnie oraz morele i brzoskwinie. Pierwsze objawy widoczne są podczas kwitnienia – następuje brunatnienie i zamieranie kwiatów. Następnie bakterie wnikają do gałęzi, na korze powstają plamy, w ich miejscu tkanka pęka, zamiera odsłaniając drzewo.
W końcu dochodzi do zamierania gałęzi i konarów. Porażone pędy należy wycinać, a rany smarować maścią ochronną. Zwalczanie chemiczne Miedzianem Extra 350 EC lub Miedzianem 50 WP w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na sierpień 2014

Sierpień jest miesiącem, kiedy już dostrzegamy znamiona ustępującego lata. Dni stają się krótsze i zaczynają się zimne noce.

Sierpień to miesiąc zbioru maliny jesiennej, śliwek, gruszek i wczesnych odmian jabłek. Owoce te na przetwory - na soki, powidła, marmolady, galaretki czy susze powinno się zbierać w dniach „owocu. Z tych dni najlepszymi są dni „owocu" przypadające w okresie „wznoszącego" się Księżyca.
W żadnym wypadku nie powinno się zrywać owoców na przetwory w dniach „liścia oraz w dniach niekorzystnych. Jeśli owoce zerwiemy i przetworzymy w dniach „liścia" lub w dniach niekorzystnych, to można się spodziewać szybkiego rozwoju pleśni na powierzchni przetworów, mimo zachowania właściwych zasad przetwarzania. Nie powinno się również zbierać liści na herbaty ziołowe. Chociaż zbieramy liście, to jednak będą miały gorszy aromat.
Liście na herbatki powinno się zbierać i suszyć w dniach „kwiatu" lub „owocu". Przy czym najlepszą jakością okażą się herbatki z liści zbieranych w dniach „kwiatu" i „owocu" w okresie „wznoszącego" się Księżyca.
Najlepszą porą zbiorów owoców i liści w ciągu dnia to ranek lub przedpołudnie. W tym czasie roślina wysyła swoje soki ku górze i rankiem rozpoczyna się intensywna fotosynteza.
Wartość odżywcza zebranych owoców czy liści jest wtedy największa.
W południe nie powinno się przeprowadzać zbiorów. Zaś po południu i wieczorem nagromadzone produkty fotosyntezy spływają do korzeni, dlatego jest to czas zbioru warzyw korzeniowych.

W dniach „korzenia" zbieramy cebulę, chociaż nie jest to roślina korzeniowa. Cebulę wyrywamy gdy ma załamany szczypior i jeśli jest sucha słoneczna pogoda, to pozostawiamy na grządce, by wyschła na słońcu. Jeśli zaś pogoda jest przekropna, to lepiej po wyrwaniu suszyć cebulę w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Zmoczona przez deszcz, wyrwana cebula jest narażona na infekcję przez grzyby chorobotwórcze lub saprofityczne. Po zbiorze i wysuszeniu cebuli, można na pozostawionej przez nią grządce, wysiać poplon na zielony nawóz.
W sierpniu jeszcze można wysiać szybkorosnącą gorczycę białą lub grykę. Zielonka zebrana jesienią, powinna być złożona w kompostowniku. Świeżą zielonkę należy przesypywać ziemią, by nie zakisiła się ale butwiała w procesie kompostowania.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(378 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...