Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazdu Delegatów PZD

  23 października 2014r. w Warszawie odbył się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Zjazd otworzył nowy rozdział dla działkowców, ogrodów i Związku.

   

  więcej...

 • Pan Wipler deklaruje pomoc

  Kampania wyborcza wkracza w decydującą fazę więc i tzw. „obrońców” działkowców przybywa. Ostatnio ujawnił się niejaki Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy Korwina Mikkego.

   

  więcej...

 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

W skrócie

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kminek - zastosowanie

Kminek - jest nieodzowny do potraw z warzyw strączkowych, ze względu na silne działanie przeciwwzdymające. Dodajemy go od początku gotowania. Przyprawia się nim kartoflankę, kapuśniak i oczywiście, kapustę kiszoną i gotowaną, smażone ziemniaki. Kminek doskonale pasuje smakowo do pieczeni wieprzowej. Używa się go do posypywania słonych wypieków.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na listopad 2014

Listopad to miesiąc kończenia prac polowych i przygotowania działki do zimowego snu. Jeszcze w pierwszej połowie miesiąca, jeśli ziemia nie jest zamarznięta, sadzimy drzewka i krzewy owocowe. Należy zasadzić je w dniach „owocu". Najlepiej byłoby wykonać tę czynność w trakcie „opadania" Księżyca. Jednak okres ten w listopadzie zaczyna się dopiero w drugiej dekadzie miesiąca - od 10 do 23.

Jeżeli mamy na działce trawnik, to w listopadzie należy go dokładnie przegrabić, usuwając opadłe liście, które powodują gnicie trawy, a na wiosnę powstaną w tych miejscach gołe place. Można trawnik zasilić dobrze rozłożonym, najlepiej sproszkowanym kompostem. Nawożenie wykonujemy w dniach „liścia, najlepiej w okresie „opadającego" Księżyca.

W listopadzie jeśli pogoda dopisze, to należy wolne od roślin grządki, czy miejsca pod wiosenne sadzenie drzew, krzewów lub bylin - przekopać. Żeby gleba była wiosną w dobrej strukturze, to dobrze jest po przekopaniu rozsypać po powierzchni dojrzały kompost. Glebę przekopujemy za pomocą szpadla, tak układając sztychy, by gleba jak najbardziej wysztorcowana. Wtedy w powstałych zagłębieniach będzie gromadził się śnieg, a duża powierzchnia gleby będzie wystawiona na strukturotwórcze działanie mrozu. Przekopana na zimę gleba jest pulchna i bardzo dobrze chłonie wodę z opadów deszczu czy śniegu.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(397 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...