Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Wełnowce

Szkodnik ten atakuje przede wszystkim palmy, kaktusy, storczyki, azalie, diffenbahie, oleandry, krotony, wilczomlecze. Szczególnie korzystne warunki do jego rozwoju są zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wełnowce żerują wysysając soki rośliny. Jeśli szkodnik rozprzestrzenił się stosujemy zwalczanie chemiczne najlepiej środkiem ProAgro AE 100 SL lub Mospilanem 20 SP. Roślinę opryskujemy dwukrotnie najlepiej co 14 dni.

Szałwia - zastosowanie

Szałwia - dzięki bardzo intensywnemu aromatowi dodawana jest do potraw w celu zagłuszenia ich naturalnego zapachu. Bardzo często liśćmi nacierana jest baranina albo świeże ryby morskie. Dodaje się ją również do wątróbki, szaszłyków, drobiu i mięs grillowanych. Świeżymi listkami szałwii można posypać sałatkę pomidorową, czy potrawy z warzyw strączkowych.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na sierpień 2015

Zbiory warzyw których częścią jadalną są owoce, czyli pomidory gruntowe, papryka, ogórki i cukinię, należy wykonać w dniach „owocu".
W przypadku zbioru i przetwarzania wszelkich owoców, zaleca się unikać okresów niekorzystnych oraz dni „liściowych". Dotyczy to przerobu owoców na soki, dżemy, galaretki, marmolady itp.

Fasolkę szparagową zbieramy w dniach „liściowych".

W dniach „korzenia" zbiera się cebulę i czosnek.

Kwiaty i liście na herbaty i napoje ziołowe należy zbierać w dniach „owocu" najlepiej w trakcie „wznoszenia" Księżyca lub w dniach „kwiatu" także przy „wznoszeniu" Księżyca. Mimo, że zbieramy liście herbat, to należy unikać dni „liściowych", ponieważ mają wówczas gorszy aromat.

Grządki po zbiorach warzyw można zasiać roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Na zielony nawóz najlepiej nadają się jednoroczne rośliny motylkowe: łubin żółty, łubin wąskolistny, peluszka, groch siewny, wyka jara, a także seradela, koniczyna inkarnatka. Rośliny te powinny zostać wysiane przed 10 sierpnia w dniach „liściowych". Natomiast takie rośliny jak gorczyca biała, facelia, gryka wysiewamy w dniach „liścia", ale po 10 sierpnia. Rośliny poplonowe bardzo szybko rosną, dając dużo zielonej masy, a w glebie pozostawiają dużą masę korzeniową. Gleba przerośnięta gęstymi korzeniami staje się pulchna i łatwa w dalszej uprawie.

Sierpień to optymalny termin do posadzenia nowych truskawek. Tak wczesny termin sprzyja dobremu ukorzenieniu się sadzonek i w przyszłości dobrze wpłynie na plonowanie roślin. Koniec sierpnia to także odpowiednia pora do nawożenia starszych truskawek, ponieważ w tym czasie rośliny zawiązują pączki kwiatowe na przyszły rok i potrzebują wiele składników pokarmowych. Dni korzystne do sadzenia nowych truskawek i nawożenia starszych, to dni „owocowe" przy „opadającym" Księżycu.
Dni „owocowe" przy „opadającym" Księżycu są polecane do cięcia wiśni, po zbiorze owoców i letniego cięcia starszych, owocujących jabłoni. Odsłonięcie owoców wpływa na ich lepsze wybarwienie. Bardzo ważnym zabiegiem profilaktycznym jest zbieranie i niszczenie robaczywych jabłek leżących pod drzewem.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...