Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny
 • Watahy dzików atakują...

  Problem dzików występuje w Szczecinie nie od dziś. Obecnie zmagają się z nim przede wszystkim mieszkańcy północnych i zachodnich rejonów naszego miasta. Od września problem wizyt tych zwierząt bardzo się nasilił.

   

  więcej...

 • Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazdu Delegatów PZD

  23 października 2014r. w Warszawie odbył się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Zjazd otworzył nowy rozdział dla działkowców, ogrodów i Związku.

   

  więcej...

 • STOP rozbiórkom altan!

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji...

   

  więcej...

 • Dzień Działkowca 2014

  Tradycja obchodów święta działkowców ma bardzo długą, bo ponad stuletnią tradycję. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale w całej Europie, gdzie również funkcjonują ogrody działkowe. Szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, gdzie mądrzy Niemcy w przeciwieństwie do naszych władz wspierają ze wszystkich sił ogrodnictwo działkowe.

   

  więcej...

 • Działkowcy! Znowu mamy kłopoty!

  Ledwo zaczął wygasać jeden konflikt działkowców z samorządami, ponieważ Związek Miast Polskich rezygnuje z kierowania nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego to już pojawił się następny.

   

  więcej...

 • Nowa tragedia działkowców

  Doszło już do tego, że jeśli jakaś instytucja pragnie zaszkodzić działkowcom to po prostu to czyni. I nie jest to zjawisko nowe, ani odosobnione.

   

  więcej...

W skrócie

Opaski i tabliczki lepowe

Tabliczki lepowe występują w różnych kolorach w zależności od tego czy wykorzystujemy je do prognozowania występowania szkodników czy też do odławiania. Najbardziej popularne są żółte tablice lepowe do wyłapywania mączlika szklarniowego, mszyc, wciornastków oraz innych owadów. Duże znaczenie praktyczne ma wykorzystanie żółtych tablic lepowych przy odławianiu nasionnicy trześniówki.
Tabliczki lepowe są doskonałą formą walki ze szkodnikami, gdyż nie są środkami chemicznymi i nie są szkodliwe dla otoczenia. Wyłapywanie szkodników można przeprowadzać także opaskami lepowymi opasującymi pnie drzew.

Tymianek - zastosowanie

Tymianek - ma silny aromat i ostry smak. Szczególnie dobrze nadaje się do przyprawiania zup z roślin strączkowych, kartoflanki i zupy rybnej. Jest doskonały do pieczeni z drobiu i wołowej oraz wszelkich mięs duszonych. Posypane nim ryby przed pieczeniem łub smażeniem bardzo zyskują na i smaku.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na grudzień 2014

Działka biodynamiczna to nie tylko uprawa roślin ozdobnych, czy przeznaczonych do spożycia, ale także miejsce przebywania pożytecznych dzikich zwierząt. Już w grudniu możemy o nie zadbać.

Bardzo pożytecznymi ptakami są sikorki. W zasadzie w każdym ogrodzie powinny one przebywać.
Pierwszym elementem są budki lęgowe. Sikorki są ptakami małymi, dlatego budka lęgowa powinna posiadać otwór, przez który tylko ona potrafi się przecisnąć. Najlepiej jeśli będzie on miał wymiar 18 milimetrów. Jeśli otwór będzie większy, to budkę zagospodarują wróble, które wywalczą z sikorką to miejsce do lęgu.

Budki łęgowe można już w grudniu zawiesić na drzewach lub na ścianie domku, ale od strony przeciwnej aniżeli drzwi czy ściana przy której dość często przechodzimy. Każdy ptak wybiera bezpieczne miejsce lęgowe, z dala od ludzi. Niestety sikorki dosyć wcześnie wiosną zakładają gniazda, dlatego trzeba je „przyzwyczaić" do miejsca przy budce, zawieszając karmnik do karmienia sikorek. Dawniej to była przysłowiowa skórka słoniny, teraz w sprzedaży jest wisząca karma dla sikorek. Jeżeli postawimy typowy karmnik, to opanują go wróble, czy większe jeszcze ptaki, przeganiając sikorki. Na wiszącej karmie nie zaczepi się wróbel a sikorka doskonale sobie z tym poradzi.

Sikorki są niezwykle pożytecznymi ptakami na działce. Para sikorek w ciągu roku wychowuje w dwóch „rzutach" do 9 sztuk młodych. By je wykarmić zbiera 75 kg pokarmu, głównie w postaci owadów. Jeśli uzmysłowimy sobie, że 1 gram jaj zimujących owadów składa się z 2 tysięcy sztuk, to możemy sobie wyobrazić, jak tytaniczną pracę wykonują te ptaki.
Sikorki najczęściej żerują jak najbliżej swoich miejsc lęgowych. Zawieszając budki jak najbliżej naszych drzew owocowych, możemy być pewni, że sikorki dokładnie oczyszczą je z wszelkich jaj złożonych przez owadzie szkodniki. Także w trakcie wegetacji nie pogardzą gąsienicami, a także łowią dorosłe owady.
Obserwacje dotyczące żerowania pary sikorek dowiodły, że potrafią w trakcie sezonu dokładnie oczyścić do 40 dużych drzew owocowych, z wszelkiego robactwa. Warto więc już w grudniu dokarmiać te pożyteczne ptaki, by przeżyły okres zimowy a zawieszając budki lęgowe, przy których zawiesimy karmę, ptaki te przyzwyczają się do miejsca, gdzie wiosną założą gniazda.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Oceń ten artykuł
(411 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...