Jesteś tutaj: GłównaKalendarz biodynamiczny

W skrócie

Dojrzewanie czosnku

Termin sadzenia wpływa na termin zbioru. Czosnek sadzony jesienią zaczyna dojrzewać na początku lipca, zaś sadzony wiosną około miesiąca późnej.Trochę wcześniej zbiera się czosnek wytwarzający kwiatostany. Optymalny termin zbioru tego czosnku jest wówczas, gdy około połowa liści jest zaschnięta.
Oznaką właściwego terminu zbioru u czosnku, który nie tworzy kwiatostanów, jest załamywanie się głąbiku (dolnej części łodygi). Główki czosnku powinny być dobrze osłonięte łuskami, poszczególne ząbki muszą się dobrze trzymać w główce, ścisło. Jeśli dopuścimy do całkowitego zaschnięcia roślin, to czosnek wtórnie się ukorzeni, a główki rozsypią się na poszczególne ząbki. Taki czosnek po wykopaniu źle się przechowuje i lepiej go użytkować na bieżąco. Czosnek zbiera się w czasie suchej, słonecznej pogody, przez 3 - 4 dni dosusza się go na zagonie, a dalsze dosuszanie (w warkoczach) następuje już w przewiewnym pomieszczeniu.

Lebiodka - zastosowanie

Lebiodka - bardziej znana  pod nazwą oregano, młodszym czytelnikom kojarzy się raczej z pizzą. Jest to kolejne „zioło pomidorowe". Czasem nazywana jest dzikim majerankiem, ma jednak ostrzejszy od majeranku smak. Dodaje się ją do zupy pomidorowej, kartoflanki, grochówki, do duszonych mięs i sosów pomidorowych. Dobre jest jej połączenie z wołowiną i kurczakiem.

Kalendarz biodynamiczny Wyróżniony

 

 

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego na sierpień 2015

Zbiory warzyw których częścią jadalną są owoce, czyli pomidory gruntowe, papryka, ogórki i cukinię, należy wykonać w dniach „owocu".
W przypadku zbioru i przetwarzania wszelkich owoców, zaleca się unikać okresów niekorzystnych oraz dni „liściowych". Dotyczy to przerobu owoców na soki, dżemy, galaretki, marmolady itp.

Fasolkę szparagową zbieramy w dniach „liściowych".

W dniach „korzenia" zbiera się cebulę i czosnek.

Kwiaty i liście na herbaty i napoje ziołowe należy zbierać w dniach „owocu" najlepiej w trakcie „wznoszenia" Księżyca lub w dniach „kwiatu" także przy „wznoszeniu" Księżyca. Mimo, że zbieramy liście herbat, to należy unikać dni „liściowych", ponieważ mają wówczas gorszy aromat.

Grządki po zbiorach warzyw można zasiać roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Na zielony nawóz najlepiej nadają się jednoroczne rośliny motylkowe: łubin żółty, łubin wąskolistny, peluszka, groch siewny, wyka jara, a także seradela, koniczyna inkarnatka. Rośliny te powinny zostać wysiane przed 10 sierpnia w dniach „liściowych". Natomiast takie rośliny jak gorczyca biała, facelia, gryka wysiewamy w dniach „liścia", ale po 10 sierpnia. Rośliny poplonowe bardzo szybko rosną, dając dużo zielonej masy, a w glebie pozostawiają dużą masę korzeniową. Gleba przerośnięta gęstymi korzeniami staje się pulchna i łatwa w dalszej uprawie.

Sierpień to optymalny termin do posadzenia nowych truskawek. Tak wczesny termin sprzyja dobremu ukorzenieniu się sadzonek i w przyszłości dobrze wpłynie na plonowanie roślin. Koniec sierpnia to także odpowiednia pora do nawożenia starszych truskawek, ponieważ w tym czasie rośliny zawiązują pączki kwiatowe na przyszły rok i potrzebują wiele składników pokarmowych. Dni korzystne do sadzenia nowych truskawek i nawożenia starszych, to dni „owocowe" przy „opadającym" Księżycu.
Dni „owocowe" przy „opadającym" Księżycu są polecane do cięcia wiśni, po zbiorze owoców i letniego cięcia starszych, owocujących jabłoni. Odsłonięcie owoców wpływa na ich lepsze wybarwienie. Bardzo ważnym zabiegiem profilaktycznym jest zbieranie i niszczenie robaczywych jabłek leżących pod drzewem.

 

Polski kalendarz biodynamiczny "Działkowca". Autor: dr H. Legutowska, dr J. Szymona, J. Willand. Zamów

 

Więcej w tej kategorii: « Dobrze jest...
... ... ...