GłównaKwiatyRobimy sadzonki bylin

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Robimy sadzonki bylin

  • czwartek, 15 czerwiec 2017 10:15
  • Tekst:  "Działkowiec"

Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.

Co rozmnażać
Gatunki, które możemy rozmnażać przez sadzonki w tym czasie to m.in.: chryzantema wielkokwiatowa (złocień ogrodowy), aster krzaczasty, aster nowobelgijski, dzielżan jesienny, nawłoć ogrodowa, goryczka jesienna, gipsówka, gajowiec żółty, jasnota plamista, płomyk wiechowaty, odetka wirginijska, tojeść rozesłana, trójsklepka owłosiona.

Pobieranie
Na sadzonki wybieramy silne, najbardziej okazałe pędy na roślinie. Powinny być one wolne od szkodników i nie posiadać żadnych oznak chorobotwórczych. Pędy, z których pobierzemy sadzonki, nie powinny być zdrewniałe. Sadzonki, w zależności od gatunku mogą mieć długość od 3 do 15 cm, powinny zawierać przynajmniej 3 węzły. Cięcie sadzonek najczęściej wykonujemy pod węzłem i powinno być ono prostopadłe
Sadzonkę tniemy prostopadle do pędu i usuwamy dolne liście. Możliwe jest również odrywanie pędów bocznych lub odroślowych z tzw. piętką (czyli fragmentem rośliny matecznej).

Do ukorzeniania sadzonek możemy wykorzystać mieszankę substratu torfowego z perlitem. Ważne jest, aby pH podłoża było dostosowane do wymagań roślin.
Z sadzonek należy też usuwać w dolne liście, tak aby nie umieszczać ich w podłożu, gdyż mogą przyczynić się do rozwoju patogenów.
Bardzo ważne jest stosowanie ukorzeniaczy - czyli dostępnych w handlu specjalnych preparatów w postaci proszku, zawierających regulatory wzrostu. Zanurzamy w nim dolne końcówki sadzonek.
Po umieszczeniu w podłożu ziemię należy docisnąć do sadzonki, tak aby nie było przestrzeni powietrznych wokół pędu. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza dobrze jest sadzonki przykryć np. przezroczystym kloszem lub foliowym namiotem. Korzystny efekt ma też zraszanie.
Odpowiednia do ukorzeniania temperatura podłoża powinna wynosić 18 - 20°C. Sadzonki nie powinny być narażone na zbyt wysoką temperaturę powietrza. Przy nadmiernym nasłonecznieniu należy je cieniować.

 

dr Piotr Czuchaj, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - "Działkowiec"

Artykuły powiązane