GłównaKwiatyStorczyki - sekrety uprawy

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Storczyki - sekrety uprawy

  • czwartek, 11 styczeń 2018 10:21
  • Tekst:  "Działkowiec"

Storczyki uważane są często za jedne z najpiękniejszych kwitnących roślin. Chętnie obdarowujemy nimi  naszych najbliższych i sami otaczamy się nimi w mieszkaniach i miejscach pracy, zachwycając się ich egzotycznymi kwiatami o zdumiewających nieraz kształtach. Aby jednak długo cieszyć się ich pięknem, należy regularnie przestrzegać kilku ważnych zasad uprawy.

Sekrety uprawy
Warto dobierać gatunki do temperatury panującej w pomieszczeniu. Jeśli ktoś lubi ciepło (ponad 22°C), powinien wybrać okazy falenopsisów, dendrobium, motylników i miltonii. Temperaturę umiarkowaną (18 - 22°C) tolerują natomiast katleje i dendrobium.

W przypadku gatunków z rodzaju Cattleya, Miltonia i Oncidium (wytwarzające pseudobulwy), konieczny do kwitnienia jest okres spoczynku podczas kilku zimowych miesięcy z temperaturą obniżoną do kilkunastu stopni i ograniczeniem podlewania. Popularne falenopsisy nie mają wyraźnego okresu spoczynku i rosną przez cały rok.

Storczyki nie mają zwykle dużych wymagań świetlnych. Ustawienie na parapecie okna wschodniego lub zachodniego będzie dla nich odpowiednie.

Rośliny podlewa się zwykle raz w tygodniu przelewając doniczkę miękką wodą o temperaturze pokojowej. Nadmiar wylewamy, aby korzenie nie były stale mokre. Sygnałem do podlewania falenopsisów może być wygląd korzeni wewnątrz doniczki -dopóki są zielone nie trzeba podlewać, jeżeli robią się srebrzystoszare - należy podlać.

Storczyki nawozi się zwykle raz na miesiąc, wykorzystując specjalne nawozy dedykowane dla tych roślin. Stężenie i dawkę dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy stosować uniwersalnych nawozów wieloskładnikowych. Nie przesadzajmy też z dawkami nawozów, ponieważ lepiej dla storczyka jest nawieźć go za mało niż przenawozić.

W czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia (zwykle latem) zamiast zwykłego podlewania możemy przeprowadzać moczenie. Doniczki z roślinami wstawiamy do większego pojemnika wypełnionego wodą aż po brzeg na około 20 minut. Po moczeniu starannie odlewamy wodę.

Wysoka wilgotność powietrza zawsze sprzyja storczykom. Aby ją poprawić, można np. ustawić doniczki w pojemniku wypełnionym warstwą keramzytu i wlać wodę, można też stosować specjalne nawilżacze, np. ultradźwiękowe. Droższym jest ustawienie roślin np. w szklanej witrynie.

Nie zraszamy storczyków, gdyż efekt tego zabiegu utrzymuje się krótko, a woda dostaje się do nasad liści i może spowodować rozwój chorób.
Storczyki przesadza się zwykle co dwa lata. Od kwietnia do września, pod warunkiem, że rośliny nie kwitną. Sygnałem do zabiegu może być to, że korzenie „wychodzą" górą z doniczki. Dbamy, aby podłoże było lekkie, przewiewne i ubogie w składniki pokarmowe. Najlepsze będą, dostępne również w handlu, mieszanki np. rozdrobnionej kory, keramzytu i kostek z włókna kokosowego wielkości 0,5 – 1,5 cm. Na dnie warto umieścić warstwę drenażową z keramzytu.

Falenopsisy uprawia się zwykle w doniczkach przezroczystych, które umożliwiają dostęp światła do korzeni, w których odbywa się fotosynteza. U wielu innych gatunków przezroczyste doniczki nie są potrzebne. W każdym przypadku pojemniki powinny być jednak przewiewne i posiadać wiele otworów w dnie.

Najczęstsze problemy
Brak powtórnego kwitnienia
Przyczyny: najbardziej prawdopodobna to brak różnicy między temperaturą dnia i nocy, która nocą powinna być niższa przynajmniej o 2°C. Poza tym zbyt suche podłoże i zbyt mała ilość światła.
Rozwiązania: zadbanie o zróżnicowanie temperatur, latem wietrzenie pomieszczeń nocą, zimą odpowiednia regulacja ogrzewania. Regularne podlewanie roślin. Przestawianie w miejsca bardziej nasłonecznione. Brak kwitnienia około pół roku może być związany z normalnym cyklem rozwojowym rośliny i nie wynikać z błędu uprawowego.

Opadają kwiaty i pąki kwiatowe
Przyczyny: zbyt suche lub zbyt zimne powietrze, dostające się podczas wietrzenia mieszkania. Etylen wydzielający się z dojrzewających owoców.
Rozwiązania: zadbanie o wyższą wilgotność powietrza, unikanie otwierania okien zimą w pobliżu storczyków. Unikanie ustawiania waz z owocami w sąsiedztwie roślin.

Żółkną liście
Przyczyny: zbyt rzadkie podlewanie.
Rozwiązanie: zwiększyć częstotliwość podlewania, zwłaszcza w pomieszczeniach z niską wilgotnością powietrza.

Pomarszczone i oklapnięte liście
Przyczyny: zbyt częste podlewanie. Zalane korzenie nie są w stanie pracować i pobierać wody, pomimo wilgotnego podłoża, co prowadzi do więdnięcia rośliny.
Rozwiązanie: należy ograniczyć podlewanie rośliny szczególnie dbając o wylewanie nadmiaru wody z pojemnika.

mgr inż. Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - "Działkowiec"

Artykuły powiązane

  • Sekrety storczyków
    Bardzo popularne są storczyki o nazwie falenopsis. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ponieważ mają oryginalne, piękne kwiaty, które utrzymują się nawet kilka miesięcy. Falenopsis jest najłatwiejszym storczykiem do uprawy w mieszkaniu i…
    Czytaj dalej...