GłównaROD KrzekowoKomunikaty zarządu komisarycznegoRemontujemy...

komunikaty zarządu

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Remontujemy...

Brak melioracji. Podtopione działki Brak melioracji. Podtopione działki foto: Roman Krempski
 • poniedziałek, 05 luty 2018 05:51
 • Tekst:  Roman Krempski - wiceprezes ROD

Jak informowaliśmy wcześniej Zarząd Komisaryczny zlecił prace przy renowacji i odtworzeniu rowów melioracyjnych naszego Ogrodu. Jak Państwo wiecie część rowów odwadniających została przez działkowców bezmyślnie zasypana w celu powiększenia sobie gruntów pod uprawy.

Rów melioracyjny przy alejce MiłaW chwili obecnej trwają prace w rejonie alejki Miła. Planuje się tam budowę pięciu studzienek kontrolnych do których w przyszłości można będzie podłączyć dodatkowe drenaże. Plan przewiduje ponadto ułożenie rur drenażowych oraz odtworzenie zasypanego wcześniej rowu melioracyjnego przy tej alejce. Koniec inwestycji zaplanowano na miesiąc luty.

Równocześnie Zarząd Komisaryczny zlecił wymianę liczników oraz prace remontowe przy elektrycznych szafach rozdzielczych. Przy okazji tych prac zlokalizowano i usunięto uszkodzenie kabla od węzła głównego, który podłączony jest do szafy ZK-3A/1. W ramach remontu wymieniono także całą szafę, gdyż była bardzo skorodowana, a zamontowane w niej gniazda bezpieczników nie sprawne.

O dalszych postępach prac remontowych i renowacyjnych będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

 

 

 

Artykuły powiązane

 • Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...

  Dawno minęły już czasy kiedy członkowie zarządu komisarycznego obecni byli w ogrodzie tylko w dni urzędowania biura. Obecnie jest tak ogromna ilość zadań do wykonania, że pracują już niemal każdego dnia.

  Czytaj dalej...
 • Komunikat

  Szanowni Działkowcy.

  Informujemy, że zgodnie z § 82 Regulaminu Polskiego Związku Działkowców Zarządy Ogrodów nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu strat spowodowanych przez: powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz innych szkód powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.

  Jednocześnie informujemy, że w sprawach kradzieży jakie miały ostatnio miejsce w naszym ogrodzie Zarząd Komisaryczny współpracuje na bieżąco z Komendą Policji Pogodno.

  Czytaj dalej...