GłównaROD KrzekowoKomunikaty zarządu komisarycznegoZ ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...

komunikaty zarządu

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...

 • sobota, 10 luty 2018 06:06
 • Tekst:  Roman Krempski - wiceprezes ROD

Dawno minęły już czasy kiedy członkowie zarządu komisarycznego obecni byli w ogrodzie tylko w dni urzędowania biura. Obecnie jest tak ogromna ilość zadań do wykonania, że pracują już niemal każdego dnia.

Między innymi przygotowywane są materiały do corocznego zebrania sprawozdawczego. Żeby opracować potrzebne dokumenty najpierw należy uzupełnić dokumentację dotyczącą właścicieli działek w naszym ogrodzie. W tym celu niezbędne są wizyty działkowców w biurze, wypełnienie odpowiednich dokumentów oraz uzupełnienie ich o dane personalne, PESEL etc.

Zarząd jest już w ostatniej fazie przygotowania do wdrożenia systemu DGCS PZD. Jest to program komputerowy umożliwiający w sposób łatwy, przejrzysty i czytelny prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem ROD.

Kolejna sprawa to remont szaf energetycznych. Zarząd Komisaryczny na bieżąco zleca ich remont. Niedawno wymieniono jedną taką szafę, a już kolejna uległa spaleniu. Zlecono znalezienie przyczyny jej zniszczenia i usunięcie awarii.

Stwierdzono również, że kabel główny zasilający szafy licznikowe od bramy głównej nie ma przejścia na jednej fazie. Nie zlecono jeszcze usunięcia tej awarii, gdyż wyczerpane zostały fundusze ogrodu z ubiegłego roku. Dlatego Zarząd apeluje do działkowców o regulowanie należności za korzystanie z działki oraz dokonywanie wpłat za zużytą energię elektryczną.

 

Artykuły powiązane

 • Remontujemy...

  Jak informowaliśmy wcześniej Zarząd Komisaryczny zlecił prace przy renowacji i odtworzeniu rowów melioracyjnych naszego Ogrodu. Jak Państwo wiecie część rowów odwadniających została przez działkowców bezmyślnie zasypana w celu powiększenia sobie gruntów pod uprawy.

  Czytaj dalej...
 • Zarząd ROD Krzekowo informuje

  Zarząd Komisaryczny ROD „Krzekowo” informuje, że podjął decyzję o wymianie liczników poboru prądu, którym minął okres legalizacji. Na początek zakupiono 50 sztuk liczników, które są systematycznie wymieniane. Koszt jednego licznika z demontażem oraz instalacją nowego to 35 złotych. Jeżeli działkowiec życzy sobie zwrot starego, zdemontowanego licznika to są one do odbioru w biurze zarządu.

  Czytaj dalej...