GłównaROD KrzekowoWiadomościJubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego

wiadomości

Jubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego

  • piątek, 04 sierpień 2017 07:54
  • Tekst:  pzd.pl

W tym roku środowisko działkowe świętuje 120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce. Krajowa Rada PZD dla uczczenia jubileuszu przyjęła otwarty program obchodów tego święta, który skierowany jest do wszystkich działkowców, zarządów ROD oraz okręgowych zarządów PZD. Jego celem jest nie tylko upamiętnienie jubileuszu, ale też zachęcenie do uczestnictwa wszystkich, którzy cenią własną działkę, ogród oraz idee ogrodnictwa działkowego.

W dniu 1 lipca 2017 r. w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim zainaugurowane zostały obchody jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Wybór miejsca uroczystości nie był przypadkowy, gdyż jest to najstarszy ogród działkowy w Polsce i Europie, który może się poszczycić blisko dwustuletnią tradycją.
W uroczystościach udział wzięło kilkaset osób, w tym władze Polskiego Związku Działkowców działacze i działkowcy ze wszystkich okręgów PZD w Polsce, parlamentarzyści, władze województwa, włodarze miast i gmin, środowiska lokalne oraz przedstawiciele mediów.

Zaplanowano również uroczyste posiedzenie Krajowej Rady z udziałem zasłużonych działaczy, zaś kulminacyjnym punktem będą Krajowe Dni Działkowca, które odbędą się 26 sierpnia w Bytomiu na terenie parku Amendy w dzielnicy Łagiewniki, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch rodzinnych ogrodów działkowych PZD: „Jaśmin” i „Zygmunt”. W uroczystości weźmie udział około 900 działkowców ze wszystkich 26 okręgów PZD, ale najliczniej będą reprezentowane rodzinne ogrody działkowe z Okręgu Śląskiego.

Uroczystość rozpocznie się galą sztandarową i wystrzałem armatnim akcentującym Jubileusz 120 - lecia ogrodów działkowych w Polsce. W planie przewidziano posadzenie drzewek jubileuszowych, wystąpienie Prezesa PZD, Prezydenta Miasta Bytomia, Prezesa OZ Śląskiego PZD, wystąpienia działaczy i zaproszonych gości. Podczas uroczystości w Bytomiu będzie wręczany ustanowiony przez KR PZD Medal z okazji 120-lecia, nie tylko zasłużonym działaczom, ale także osobom spoza Związku, które pomagały ogrodom działkowym powstawać i rozwijać się. Ponadto zostaną przyznane jubileuszowe odznaczenia związkowe dla działkowców zasłużonych dla rozwoju ruchu ogrodnictwa. Jak co roku zostaną wręczone nagrody laureatom konkursów krajowych „ROD Roku” i „Wzorowa Działka Roku 2017”. Tło muzyczne uroczystości zapewni Orkiestra Górnicza Kopalni Miechowice.
Po zakończeniu części oficjalnej - wspólne biesiadowanie przy taktach zespołów muzycznych. A na godzinę 17 w centrum Bytomia, Prezydent Miasta zaprosił działkowców do obejrzenia koncertu jednego z najlepszych zespołów folklorystycznych w Polsce - Zespołu Tańca Ludowego „Śląsk”.

Artykuły powiązane