GłównaTrawnikiTrawnik - jak założyć

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Trawnik - jak założyć

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:55
 • Tekst:  "Działkowiec"

Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne, a następnie istniejący trawnik prawidłowo pielęgnować. Trzeba też pamiętać, że trawnik zakładamy na wiele lat. Jeżeli pewnych, koniecznych zabiegów zaniechamy przed jego założeniem, to trudno nam będzie to nadrobić później.

Prace wstępne 
Przed przystąpieniem do prac ziemnych zaleca wykonać analizę chemiczną podłoża z uwzględnieniem odczynu pH oraz zawartości makro i mikroelementów. Ziemię do analizy należy pobrać z warstwy od 0 do 20 cm i oddać do stacji wykonującej analizy gleby. Koszta takiego badania wraz z zaleceniami nawozowymi to około 100 złotych, ale warto wydać tę kwotę, aby uniknąć większych kosztów później i rozczarowania, gdy trawa nam nie wzejdzie lub będzie chorować. Przed przystąpieniem do prac ziemnych warto też wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę traw. Do założenia trawnika na działce lub ogródku przydomowym najlepsza jest mieszanka traw składająca się z trzech gatunków: życicy trwałej, kostrzewy czerwonej i wiechliny łąkowej. Tej ostatniej nie powinno być w mieszance więcej niż 10 – 15 %, a pozostałe dwa gatunki mniej więcej w połowie. Przy dokonywaniu zakupu nasion traw nigdy nie należy kierować się nazwą handlową, a jedynie składem mieszanki. Jeżeli na opakowaniu nie ma podanego składu mieszanki, to takich nasion zwyczajnie nie kupujemy.

Przygotowanie podłoża
Teren na którym zamierzamy założyć trawnik w pierwszej kolejności musimy najpierw oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Należy usunąć wszystkie chwasty (najlepiej wykopać je wraz z całą bryłą korzeniową) oraz zebrać wszelkie śmieci i kamienie. W następnej kolejności należy przystąpić do wstępnego wyrównania powierzchni. Zbieramy więc ziemię z miejsc wzniesionych i zasypujemy nią wszelkie doły i obniżenia gruntu. Jeżeli ziemia jest zbyt zwięzła należy rozsypać warstwę grubego piasku lub żwiru, a jeżeli zbyt piaszczysta należy rozsypać warstwę podłoża organicznego np. torfu. Na tak przygotowaną nawierzchnię rozsypujemy nawozy mineralne zgodnie z zaleceniami otrzymanymi ze stacji badawczej gleby. Teraz przystępujemy do przekopania całego terenu na głębokość około 20 cm. Możemy do tego użyć łopaty, ale lepsze będzie użycie wideł amerykańskich. Po przekopaniu teren grabimy. Rozbijamy bryły ziemi i wygrabiamy wszelkie nieczystości, które jeszcze zalegają w ziemi. Po przegrabieniu cały teren wałujemy wałkiem lekkim (70 – 100 kg). Powierzchnię wałujemy, aby zagęścić podłoże, ale również po to, aby uwidoczniły nam się wszelkie nierówności. Po zwałowaniu ziemi przystępujemy do ponownego grabienia. Takich zabiegów naprzemiennego grabienia i wałowania ziemi powinno być w sumie 3 – 5. Im większe wyrównanie terenu chcemy uzyskać tym tych zabiegów powinno być więcej. Ostatnie grabienie możemy wykonać przy użyciu grabi ze sprężystymi zębami.

Trawnik z siewu
Siewu dokonujemy w pogodę bezwietrzną. Zakupione nasiona przesypujemy do jakiegoś pojemnika lub np. wiaderka aby łatwiej było nam po nie sięgać. Trzeba uważać by w jednym miejscu nie wysiać za dużo nasion. Po takim sianiu w jednym kierunku dobrze jest powtórzyć siew w kierunku prostopadłym do pierwszego. Aby trawnik był w pełni dekoracyjny należy wysiać 35 – 50 g nasion na 1 metr kwadratowy terenu. Po siewie całość delikatnie grabimy na głębokość 0,5 do 1 cm oraz wałujemy. Przy grabieniu należy uważać, aby nie przemieszczać już ziemi. Ziemia powinna przechodzić swobodnie miedzy zębami grabi, aby przynajmniej część nasion wymieszała się z ziemią. Tak założony trawnik podlewamy unikając silnego strumienia wody. Doskonałe nasiona traw oferuje firma Biopon. Również tej firmy nawozy do trawnika są jednymi z lepszych na polskim rynku.

Trawnik z rolki
Przygotowanie podłoża pod trawnik zakładany z rolki wygląda podobnie. Należy jednak pamiętać, że poziom ziemi na którym będziemy rozkładać trawę musi być obniżony o grubość darni (2 – 3 cm). Trawnik po założeniu nie powinien wystawać np. ponad ścieżki, bo nie tylko wygląda to nieestetycznie ale późniejsze koszenie będzie utrudnione. Trawa z rolki powinna być rozłożona zaraz po jej przywiezieni, aby nie nastąpiło jej zaparzenie. Brzegi poszczególnych kawałków darni powinny stykać się ze sobą. Ewentualne przerwy należy uzupełniać mieszanką ziemi z piaskiem i nasionami traw. Całość po rozłożeniu wałujemy wałem lekkim i nawadniamy. Nie zaleca się użytkowania takiego trawnika przez pierwsze 14- 21 dni od jego założenia, aby darń swobodnie mogła się ukorzenić.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Pielęgnacja trawnika
  Trawnik jest miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Nie będzie jednak pięknie wyglądał bez odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie Jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego celem, oprócz utrzymania optymalnej wysokości murawy jest między innymi…
  Czytaj dalej...