GłównaWarzywa na działcePoplony jako nawóz zielony

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Poplony jako nawóz zielony

 • czwartek, 18 sierpień 2016 17:07
 • Tekst:  "Działkowiec"

Są to rośliny uprawiane w celu przekopania z glebą jako źródło substancji organicznej. Obecnie to najtańszy i najłatwiejszy sposób użyźniania gleby.  Rośliny wysiewane na nawozy zielone stanowią przedplony lub poplony - przed warzywami lub po nich.

Stosuje się gatunki szybko kiełkujące, które w krótkim czasie (kilka tygodni) wytwarzają dużo masy zielonej. Na nawóz zielony wysiewane są rośliny z rodziny bobowatych (bobik, koniczyny, łubiny, peluszka, lucerna, wyka, seradela), gorczyca, miododajna facelia i gryka oraz zboża (owies, żyto). Szczególną wartość mają bobowate, które dodatkowo wzbogacają glebę w azot, dzięki bakteriom brodawkowym mającym zdolność przyswajania azotu z powietrza.

Korzystne działanie
1. Nawozy zielone poprawiają strukturę zbitych i mało urodzajnych gleb - rozluźniają je i przewietrzają. Ma to szczególne znaczenie na glebach gliniastych.
2. Wydobywają składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby dzięki głęboko sięgającemu systemowi korzeniowemu (m.in. fosfor i potas, do których nie mają dostępu rośliny o płytkim systemie korzeniowym).
3. Po przekopaniu ściętych roślin zwiększa się zawartość próchnicy w glebie, zostaje pobudzona działalność drobnoustrojów glebowych współdziałających w procesie jej powstawania.
4. Wzrasta zdolność gleby do kumulowania składników pokarmowych.
5. Zmniejsza się zachwaszczenie gleby.
6. Ochrona przed erozją (nawozy zielone chronią ziemię przed wysuszeniem oraz przed skutkami obfitych opadów - wymywanie składników pokarmowych).
7. Rośliny zielone mają także działanie fitosanitarne - ograniczają rozwój nicieni, drutowców i nasion chwastów, zwłaszcza kapustowate (gorczyca biała, rzepak, rzodkiew oleista). Po nich nie należy uprawiać warzyw kapustnych z uwagi na te same choroby i szkodniki. Fitosanitarnie działa też gryka, która wydziela substancje hamujące rozwój pędraków i wzrost chwastów.

Co wysiać

Wrażliwe na mróz
Facelia błękitna jest jedną z cenniejszych roślin stosowanych na zielony nawóz, gdyż wytwarza bardzo dużo zielonej masy. Ma niewielkie wymagania glebowe i wodne - dobrze rośnie na glebach suchych. Można wysiewać ją przed każdym gatunkiem uprawianej rośliny, nie przenosi chorób i nie jest żywicielem szkodników. Facelia ceniona jest przez pszczelarzy jako wartościowa roślina miododajna. Po przemarznięciu zimą tworzy warstwę ochronną gleby. Wysiew nasion od wiosny do końca września (2-4 g/m2).

Gorczyca jara ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie szybko. W okresie wschodów toleruje krótkotrwale przymrozki (do -6°C). Wysiew po wiosennym rozmarznięciu gleby (2-3 g/m2).

Łubiny (żółty i niebieski). Łubin żółty zalecany jest do uprawy na glebach suchych i piaszczystych oraz ubogich w wapń o odczynie lekko kwaśnym i kwaśnym. Łubin niebieski najlepiej rośnie na glebach średniozwięzłych o pH 6-7. Łubiny można wysiewać od kwietnia do sierpnia (20g/m2).

Peluszkę można uprawiać na glebach o odczynie obojętnym do zasadowego. Ma palowy system korzeniowy. Wysiew nasion od marca do potowy sierpnia (22-24 g/m2).

Seradela dobrze rośnie na glebach piaszczystych o kwaśnym odczynie. Korzeń główny ma słabo rozwinięty, natomiast liczne korzenie boczne sięgają do 1 m w głąb gleby. Wysiew od wiosny do połowy sierpnia (5-10 g/m2).

Mrozoodporne
Wyka kosmata (ozima) przydatna do wszystkich rodzajów gleb - zwłaszcza lekkich i piaszczystych. Odporna na suszę, a także na mroźne i śnieżne zimy. Wytwarza dużą ilość zielonej masy, ma głęboki system korzeniowy. Wysiew od potowy lipca do końca września (15-20 g/m2). Rośliny przekopuje się wczesną wiosną następnego roku. Ze względu na delikatne i wiotkie łodygi można ją wysiewać z innymi roślinami zielonymi.

Nostrzyk biały i żółty ma duże znaczenie strukturotwórcze, korzystnie wpływa na strukturę gleby poprzez długie korzenie (rozluźniają jej głębsze warstwy). Podnosi żyzność gleby, wytwarza dużą masę wegetatywną. Także ma działanie fitosanitarne - zawarta w nim kumaryna skutecznie odstrasza krety, myszy i nornice. Roślina wytrzymała na niskie temperatury i susze letnie. Nadaje się na zdegradowane gleby. Wysiew wiosną (0,8-1 g Im2).
Żyto ozime ma niewielkie wymagania glebowe i jest tolerancyjne na kwaśny odczyn gleby. Pobiera wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby (głęboko się korzeni). Żyto z rodziny traw, nie jest spokrewnione z roślinami warzywnymi, dlatego można po nim wysiewać różne gatunki warzyw bez obaw o przenoszenie chorób i szkodników. Norma wysiewu wynosi 15-20 g/m2.

Artykuły powiązane

 • Zielone nawozy
  Nawozy zielone są prostym i tanim sposobem wzbogacenia gleby w substancje organiczne, próchnicę oraz życie mikrobiologiczne gleby. Rośliny uprawiane po nawozach zielonych są lepiej zaopatrzone w składniki pokarmowe. Związki mineralne są wydobywane…
  Czytaj dalej...
 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...