GłównaWarzywa na działceJesienne zabiegi

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jesienne zabiegi

  • niedziela, 06 listopad 2016 05:08
  • Tekst:  "Działkowiec"

Uzyskanie dobrych plonów uprawianych roślin na działce w dużym stopniu zależy od właściwej uprawy gleby jesienią. Podstawowymi zabiegami jesiennymi jest przekopanie grządek, walka a chwastami wieloletnimi, intensywne nawożenie organiczne, a w razie konieczności wapnowanie. Agrotechnika jesienna ma na celu przygotowanie gleby do spoczynku i wpływa korzystnie na poszczególne parametry jej żyzności. Dobrze przeprowadzona sprzyja powstawaniu dobrej struktury gruzełkowatej, poprawie wartości cieplnych i wodno-powietrznych, wzbogaca glebę w składniki organiczne i pokarmowe, reguluje odczyn oraz jest pomocna w walce z chwastami, a nawet wpływa na zdrowotność roślin.

Analiza gleby
Jeżeli przez ostatnie 2-3 lata gleba nie była badana, warto wykonać jej analizę chemiczną w stacji chemiczno-rolniczej. Wynik analizy (odczyn gleby i zasobność w składniki pokarmowe) będzie pomocny przy podjęciu decyzji o zasadności wapnowania oraz da najpewniejszą odpowiedź, które ze składników pokarmowych należy uzupełnić i w jakiej ilości.

Nawożenie organiczne
Podstawowe znaczenie w żywieniu roślin mają nawozy organiczne, które nie tylko dostarczają składników pokarmowych, ale także poprawiają właściwości gleby i wzbogacają ją w próchnicę. Jesienią korzystnie jest zastosować obornik przekopując go na głębokość 20 - 25 cm. Jednak obecnie najczęściej używany jest samodzielnie wyprodukowany na działce kompost. Stosujemy go na powierzchnię gleby lub przekopując na niewielką głębokość.
Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości kompostu, można zastosować zakupiony obornik suszony lub granulowany albo suchy nawóz kurzy. W październiku mogą być również przekopane jare rośliny poplonowe uprawiane na nawóz zielony.

Wapnowanie grządek
Jeżeli analiza chemiczna gleby w ogrodzie wykaże konieczność przeprowadzenia wapnowania, okres jesienny jest najwłaściwszą na to porą. Odczyn wpływa na strukturę gleby oraz dostępność dla roślin składników pokarmowych. Rozsiany nawóz wapniowy powinien podwyższyć odczyn całej warstwy uprawnej, a nie tylko powierzchni gleby. Jesienią można łatwo wymieszać go w trakcie przekopywania grządek. Ponadto w tym okresie można liczyć na właściwe nawodnienie, korzystne dla szybkiego rozpuszczenia wapna.

Usuwanie chwastów wieloletnich
Zwalczamy chwasty wieloletnie np.: perz właściwy, skrzyp polny, pokrzywę zwyczajną, ostrożeń polny, mniszek pospolity, krwawnik pospolity, powój polny. Przed głębokim przekopaniem grządek należy bardzo starannie wybierać i usuwać z gleby ich rozłogi lub inne części wegetatywne, aby wiosną nie części wegetatywne, aby wiosną nie rozwinęły się z nich kolejne okazy.

Przekopanie grządek
Czynnością kończącą sezon na działkach jest głębokie (25 - 30 cm) przekopanie gleby i pozostawienie jej do wiosny w ostrej skibie, czyli z niewyrównaną i nierozdrobnioną powierzchnią. Zabieg należy wykonać w możliwie najpóźniejszym terminie i przy odpowiedniej wilgotności gleby.
Pozostawienie gleby wysztorcowanej sprzyja gromadzeniu wody pochodzącej z opadów deszczu i śniegu oraz pozwala wykorzystać strukturotwórcze działanie mrozu. Głębokie przekopanie sprzyja również walce ze szkodnikami, których larwy i poczwarki zostają wystawione na bezpośrednie działanie mrozu i ptaków. Pozostawienie skib wysztorcowanych powoduje także niszczenie chwastów, których głęboko umieszczone nasiona nie będą mogły wykiełkować, zaś umieszczone bliżej powierzchni zostaną zniszczone przez mróz. Tak przygotowana gleba szybciej nagrzewa się wiosną, co pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie kolejnego sezonu. Po prawidłowo przeprowadzonej uprawie jesiennej wczesną wiosną powierzchnię wystarczy lekko zagrabić i zacząć wiosenne siewy.

Dr inż. Ewa Ferens –„ Działkowiec”