Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Mikoryza

  • czwartek, 02 listopad 2017 06:57
  • Tekst:  "Działkowiec"

Mikoryza (lub mykoryza) to współpraca drzew i krzewów z odpowiednimi grzybami, polegająca na wzajemnym dostarczaniu sobie składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i obfitego plonowania. Zjawisko mikoryzy można wykorzystywać w uprawie roślin w celu poprawy zdrowotności roślin i uzyskiwanego plonu. Stosując odpowiednią szczepionkę mikoryzową możliwe jest uzyskanie grzybów jadalnych.

Jak to działa
Mechanizm mikoryzy polega na zaopatrywaniu drzew przez grzyby symbiotyczne w większą ilość wody i substancji dostępnych z gleby w zamian za produkty przemiany materii roślin powstające w procesie fotosyntezy. Współpraca ta owocuje prawidłowym wzrostem i plonowaniem roślin. Mikoryza jest zjawiskiem, które w naturze wywiązuje się samoistnie, ale podczas uprawy drzew i krzewów w ogrodzie nie jest ona tak zaawansowana jak w naturalnych siedliskach poszczególnych gatunków roślin. Ponieważ ogrody i działki są sztucznym siedliskiem dla uprawianych przez nas roślin nie zawsze występują pod ich korzeniami odpowiednie grzyby.

Wprowadzenie szczepionek mikoryzowych pozwala w krótkim czasie wzbogacić zasób potrzebnych mikroorganizmów do właściwego działania, czyli ich współpracy z roślinami.

Szczepionki mikoryzy
Zjawisko mikoryzy jest powszechnie obserwowane w lasach, a owocem współpracy grzybów i drzew są jadalne i niejadalne grzyby kapeluszowe. Podobna nagroda może nas spotkać w ogrodzie, gdy zaaplikujemy do systemu korzeniowego drzewa lub krzewu szczepionkę zawierającą grzybnię odpowiedniego gatunku mikoryzowego. Zazwyczaj w symbiozę z konkretnymi gatunkami drzew i krzewów wchodzą różne rodzaje grzybów, ale można wyróżnić te charakterystyczne, które wykazują częstą wzajemną obecność.

W sprzedaży dostępne są gotowe szczepionki mikoryzowe w postaci grzybni rozcieńczonej w hydrożelu. W celu jej zaszczepienia należy wykopać w zasięgu korzeni rośliny dołki na głębokość 20 - 30 cm, do każdego wlać zalecaną przez producenta ilość szczepionki, zasypać i podlać. Zabieg wykonuje się w okresie wegetacji rośliny, a najlepsze efekty otrzymuje się, robiąc to późną wiosną lub wczesnym latem. W odpowiednich warunkach mikoryza rozwinie się w ciągu 1 - 2 sezonów. Dla średniej wielkości drzewa wystarczająca jest aplikacja do kilkunastu dołków (w przypadku krzewów do kilku dołków).
W sklepach ogrodniczych są dostępne właściwe szczepionki, jednak ze względu na specyfikę poszczególnych roślin, warto dokładnie przemyśleć dobór odpowiedniego preparatu i stosować go ściśle według wskazówek producenta.

mgr inż Ernest Rudnicki, Uniwersystet Rolniczy w Krakowie - "Działkowiec"