GłównaWiadomościNie pal na działce

Nie pal na działce

 • piątek, 19 październik 2018 06:09
 • Tekst:  pzd.pl

Jesień wiąże się z wytężoną pracą w ogrodach, zbieraniem plonów i przygotowaniem roślinności do spoczynku zimowego. Niestety prócz zapachu uschniętych liści w niektórych miejscach pojawia się swąd spalenizny. Mimo prowadzonych działań edukacyjnych oraz zakazów, wciąż zdarzają się przypadki spalania odpadów komunalnych w ogrodach. Dlaczego te praktyki są zabronione i jak możemy walczyć z tym nielegalnym procederem?

Do Krajowej Rady PZD co roku jesienią docierają skargi od osób, które skarżą się na sąsiadów palących obcięte gałęzie i suche liście. Również media nagłaśniają problem zadymienia ROD i osiedli zlokalizowanych wokół nich.

Całkowity zakaz
Mając na uwadze powyższe, polski Związek Działkowców wprowadził całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych na trenie ROD (Regulamin ROD, § 68 pkt 5). Jednak warto pamiętać, że osoby, które zdecydują się na ten krok łamią także inne prawa.
Zakaz spalania wynika również z prawa powszechnie obowiązującego oraz prawa miejscowego, zwłaszcza z regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach oraz coraz uchwał rad gmin miast wydawanych na podstawie tzw. ustawy antysmogowej.

Co grozi za palenie odpadów na działkach
Regulamin o ROD nie wprowadza kar porządkowych za spalanie odpadów i resztek roślinnych na terenie ROD. Jednak uporczywe spalanie śmieci na terenach ROD, mimo upomnienia może być podstawą wypowiedzenia przez stowarzyszenie ogrodowe umowy dzierżawy działkowej.
Ponadto takiemu działkowcowi grożą inne kary, wynikające m.in. z ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, ustawy o odpadach, a także Kodeksu wykroczeń. Za nielegalne spalanie odpadów może zostać nałożona kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł, nagana, a w niektórych przypadkach sąd może zdecydować o ograniczeniu wolności.

Dlatego kolejny już raz apelujemy do działkowców i jednocześnie przypominamy, że palenie uschniętych roślin, gałęzi, a także wszelkich innych odpadów jest na terenie ROD całkowicie zabronione. Odpady należy zawsze wyrzucać do pojemników na śmieci, z zachowaniem obowiązujących zasad dotyczących segregacji.

Artykuły powiązane

 • STOP spalaniu na działkach

  Zakończenie sezonu ogrodowego często wiąże się z nawracającym problemem zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, który powstaje w wyniku spalania odpadów. Dlatego kolejny raz przypominamy, że Regulamin ROD mówi w § 68 w pkt. 5. o całkowitym zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych.

  Czytaj dalej...
 • Palisz na działce? Dostaniesz mandat
  W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących…
  Czytaj dalej...