GłównaZioła na działce

Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Data: 28 Wrz 2017
Tekst:
To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
Czytaj dalej...
Data: 10 Wrz 2017
Tekst:
Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
Czytaj dalej...
Data: 17 Sie 2017
Tekst:
Zioła mogą być ozdobą działki, wiele z nich to gatunki miododajne, aromatyczne, ale przede wszystkim dostarczające cennych surowców leczniczych, przyprawowych i kosmetycznych. Jesienią wiele z nich można wysiać w ogródku.
Czytaj dalej...
Data: 08 Gru 2016
Tekst:
Przyprawy mają długą i burzliwą historię. Niegdyś cenniejsze od złota i używane tylko od święta. Dziś dostępne niemal w każdym sklepie. To między innymi dzięki nim święta bożego narodzenia są tak wyjątkowym…
Czytaj dalej...
Data: 14 Sie 2016
Tekst:
Mniszek pospolity jest byliną osiągającą wysokość do 30 cm. Rośnie prawie w każdym środowisku - na nieużytkach, miedzach, jako uciążliwy chwast na trawnikach i w ogrodach. Wczesną wiosną wyrastają duże, bezogonkowe, głęboko…
Czytaj dalej...